Nyní jsou pro zemědělce aktuální práce na loukách, na řadě míst si však s nimi příroda doslova pohrává. „Například středeční sečení luk u Hroznatína pro nás dopadlo špatně. Jeden vůz tam musel vypustit téměř polovinu nařezané hmoty, aby se z toho pozemku vůbec dostal," řekl jednatel Zepasu Rudíkov Pavel Kratochvíl.

Hlavní problém ale vidí u obilí a kukuřice. „V půdě je málo kyslíku, jeho místo zabrala voda a plodiny tím zákonitě trpí. Špatně jsou na tom jařiny, růst kukuřice se zastavil," popsal Kratochvíl.

Jeho slova potvrdil agronom Zemědělského družstva Hrotovice Vít Ševčík, srážky si ale zatím pochvaluje. „My jsme trošku v jiné situaci než jiné oblasti okresu. Po zimě jsme se totiž potýkali se suchem, takže za vodu jsme rádi. Od nedostatku slunce a tepla ale máme požloutlou kukuřici," doplnil.

Vlhko svědčí plísním a chorobám, a traktory s postřikovači na pole nepustí. „U obilovin jde teď hlavně o to, jaká bude jejich kvalita. Momentálně ji ale nejsme schopni ovlivnit, protože se k plodinám nemůžeme s technikou dostat a adekvátně je ošetřit," poznamenal Kratochvíl.

Deštivé počasí může přidělat vrásky také pěstitelům brambor, u Opatova se jim věnuje Zvozd Horácko. „Kvůli dlouhé zimě jsme je sázeli o tři až čtyři týdny později než obvykle, to ale není největší problém. Hůř může být v místech, kde stojí voda, sadbě tak hrozí houbové choroby, hlavně plíseň bramborová," řekl agronom družstva Oldřich Novák.

Zemědělci tak nyní toužebně vyhlížejí slunce. „Takové množství vody, které spadlo, nemusí být na škodu, teď by ale bylo potřeba, aby se počasí zlomilo a přišlo světlo a teplo. Věřím, že by se tím vše vyrovnalo," zamýšlel se Pavel Kratochvíl.

Aktuální výhledy meteorologů však jdou proti těmto přáním. „Teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, odpoledne očekáváme přeháňky, místy mohou přijít bouřky a v nich je možnost intenzivních srážek," předpověděla dnešní počasí na Vysočině Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu s tím, že víkend nebude výrazně jiný.