Tři třešťské pěvecké sbory, Cantare, Cecilia a Labyrint, zazpívaly stejné tři písně, které zpívali před sedmdesáti lety cestou do komor smrti oběti nacismu. Tedy skladby Hatikvu, Shema Jizrael a Kde domov můj. „Lidem, kteří se tady na náměstí T. G. Masaryka sešli, se to ohromně líbilo," dělila se o dojmy bezprostředně po skončení krátkého vzpomínkového programu vedoucí odboru kultury a propagace na třešťské radnici Michaela Marešová.

Připomínka holocaustu, tragických důsledků druhé světové války na osud židovských komunit, které byly dlouhá léta součástí identity českých a moravských měst, má právě v Třešti silný náboj. „Na sto čtyřicet třešťských Židů, z nichž většina byla potom 8. března 1944 zavražděna v Osvětimi-Birkenau, bylo odvezeno do Terezína o necelé dva roky dříve, a sice 14. května 1942. Pouze tři z nich přežili, židovskou komunitu v Třešti se už nikdy potom nepodařilo obnovit," připomenula Helena Štumarová, která sobotní happening v Třešti  zorganizovala.

Jako učitelka už čtyři roky pracuje s místními školáky také na projektu Zmizelí sousedé, v němž se se rovněž zabývá stejným obdobím českých dějin. „Jsem velmi spokojená, že měl happening na toto téma takový ohlas," prohlásila, když stovky lidí na prosluněném náměstí aplaudovaly sboru, jehož se v roli sbormistra ujal Luboš Vonka.

Mezi posluchači byla i dvaadevadesátiletá Marie Vašatová, která si život v Třešti, kdy zde žily i desítky Židů, stále dobře pamatuje. „Já jsem se s nimi sice osobně nijak nestýkala, ale vím, že většina z nich měla tady v centru města obchody," zavzpomínala třešťská pamětnice.

Starosta Třeště Vladislav Hynk (KDU-ČSL) je ve srovnání s Marií Vašatovou o řadu generací mladší a za důležité považuje, že se ani po sedmi desetiletích nezapomíná na odkaz, který je spojen s tragickými válečnými událostmi. „Je dobře, že se lidé o tuto kapitolu našich dějin stále zajímají. Je potřeba nezapomenout," říkal Hynk.

Happening Pamatuj! 2014 se uskutečnil poprvé loni, letos se konal v osmnácti českých a moravských městech.