Obyvatelé Vysočiny, kteří v období od 19. do 28. října vysadili lípu nebo dokonce celou alej lip, a k tomuto činu se přihlásili, tak přispěli k vytvoření oficiálního českého rekordu. „Na různých místech Vysočiny se v rámci projektu Lípy Vysočiny podařilo vysadit celkem 548 lip. A k akci se připojilo 322 účastníků, šlo však ale například o města, obce, školy, spolky, rodiny či jednotlivce,“ prozradil vedoucí projektu Kraje Vysočina - Lípy Vysočiny Jakub Marek z Agentury Dobrý den.
Kraj Vysočina se tak zapíše do České knihy rekordů jako region, v němž se v průběhu deseti dnů vysadilo nejvíc národních stromů. „Čekali jsme spíš menší počet vysazených lip. Vzhledem k tomu, že jsme o tom dali vědět až někdy v září, jsme ani nevěděli, co od toho můžeme čekat. Počet dosáhl několika stovek, takže jsme moc rádi a určitě to předčilo naše očekávání,“ pochvaloval si Jakub Marek.
Nejvíc národních stromů vysadili na Vysočině členové jihlavské organizace Českého svazu včelařů. „Jihlavští včelaři vysadili neuvěřitelných 60 lip. Nová lipová alej tak vznikla v okolí bývalé vojenské tankové silnice mezi Jihlavou a obcí Rančířov,“ informoval vedoucí projektu Kraje Vysočina - Lípy Vysočiny.
Přímo v Jihlavě zasadili lípu za Kraj Vysočina také hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek, primátor statutárního města Jihlavy Rudolf Chloupek, rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava Václav Báča, velvyslankyně Kanady Barbara C. Richardson a dokonce i pravnučka T. G. Masaryka Charlotta Kotíková. „Lidé se tohoto projektu zhostili pěkně. I na malých vesnicích uspořádali k sázení lip různé kulturní akce. Někde četli z kronik z roku 1918, někde besedovali s pamětníky a jinde zase uspořádali přednášku,“ přemítal Jakub Marek.

Českých vlajek, které vyvěšovali lidé přímo 28. října na státní svátek nejen po celé České republice, bylo obrovské množství. Konkrétně se jedná o číslo 225 191. „Je to téměř čtvrt milionu vlajek. Jsme z toho příjemně překvapeni. Zmíněné číslo se ale bude ještě měnit, protože tu máme záplavu emailů od lidí, kteří počítač příliš neovládají. Fotografie a text tak nedokázali přes webové stránky projektu odeslat, takže nás o průběhu oslav budou ještě informovat. Už se ale nebude jednat o žádná závratná čísla,“ poznamenal Miroslav Marek, prezident Agentry Dobrý den.
Neskutečných 23 693 vlajek zavlálo během sváteční neděle na Základní škole a Mateřské škole Dříteň v Jihočeském kraji. „Dříteň má zhruba 1700 obyvatel. Za zmínku ale určitě stojí i škola v Pištíně na Českobudějovicku, kde vyvěsili 17 891 vlajek. Pištín má jen 650 obyvatel. Tam tedy překonali rekord z Putimova na Pelhřimovsku v přepočtu vlajek na jednoho obyvatele. V roce 2016 bylo v Putimově, který má 265 obyvatel, vyvěšeno 1657 vlajek,“ poukázal na zajímavost Miroslav Marek.

V projektu Český den s českými vlajkami výrazně figuruje i Kraj Vysočina. „Máme školy nebo i obce z Vysočiny, kde vyvěšovali stovky vlajek. Ale že bysme to uměli porovnat s ostatními kraji, tak to ne,“ řekl Marek.
Na řadě míst ukazovali českou vlajku originálním způsobem. „Lidé se oblékli do červených, bílých a modrých triček a tak vznikly řádově desítky obrazců nebo mozaik ve tvaru vlajky. Lidé přicházeli s různými nápady,“ zavzpomínal Miroslav Marek.
Živou vlajku ze svých těl vytvořily například děti ze Základní školy a Mateřské školy Polnička na Žďársku. „Lidem, kteří měli s organizací živé vlajky určitě spoustu práce, to stálo za to. Mají na to totiž krásnou vzpomínku. A to si myslím, že je to nejdůležitěší. Navíc, když se na tom podílejí děti anebo jsou nějakého takového uskupení součástí, utkví jim to v paměti, a to je pro ně úplně největší přínos,“ usmál se prezident Agentury Dobrý den.
Informace o vyvěšení českých vlajek dorazila dokonce i z kanadského Calgary, z Polska nebo například ze Švýcarska.
Oba rekordy najdou zájemci v příštím vydání České knihy rekordů. „Ta ale vychází v tříletém cyklu, takže na to si všichni ještě počkají,“ doplnil Marek.