Muž z Prahy zemřel v jihlavské nemocnici, podle odborníků měl pravděpodobně krční infekci způsobenou bakterií Corynebacterium diphtheriae. „Pacient netrpěl žádným jiným závažným onemocněním, jednalo se o sportovce a aktivně žijícího seniora. Záškrt byl tedy pravděpodobně přímou příčinou úmrtí," uvedla zástupkyně vedoucího oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Kateřina Fabiánová.

Kvůli riziku nákazy podle SZÚ osoby, které se s mužem potkaly v nemocnici, kontaktovala Krajská hygienická stanice kraje Vysočina v Jihlavě. Muž měl trvalý pobyt hlášený v Praze, takže další šetření převzala Hygienická stanice Hlavního města Prahy. „Vyhledala kontakty nemocného a zajistila u nich protiepidemická opatření, a to včetně vyšetření. U úzkých kontaktů zajistila také podání antibiotické profylaxe," uvedl SZÚ.

V ČR se děti očkují proti záškrtu povinně a poslední dávku vakcíny dostanou mezi desátým a jedenáctým rokem života. Nejčastěji se záškrt projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami, které vedou ke zúžení hrtanu i hltanu a dušení. Nemoc je podle SZÚ léčitelná běžně dostupnými antibiotiky, musí být ale lékařem odhalena včas.

Na Vysočině se záškrt objevil loni v květnu. Jednalo se o kožní formu nemoci, kteráse projevuje obvykle bolestivými otoky až vředy, špatně se hojícími lézemi. Šlo tehdy o druhý případ záškrtu na Vysočině během jedno roku.

Záškrt je bakteriální onemocnění. Způsobuje ho bakterie Corynebacterium diphtheriae, Corynebacterium ulcerans a Corynebaterium pseudotuberculosis, které produkují difterický toxin. Jsou primárně zvířecími infekcemi, ale mohou způsobit onemocnění i u lidí.

Kožní forma záškrtu se projevuje obvykle bolestivými otoky až vředy, špatně se hojícími lézemi. Onemocnění je nutné léčit antibiotiky.

Výskyt difterie u nás značně omezilo povinné plošné očkování, které začalo už v roce 1946. Až do roku 2022 nebylo toto onemocnění u nás zaznamenáno celých 27 let.

Zdroj: Krajská hyhienická stanice Vysočiny

Poslední případy před rokem 2022 se objevily v roce 1995, v letech 2022 a 2023 jich pak bylo celkem 12. Odborníci proto doporučují přeočkování ve 25 a ve 40 letech. „Vývoj znovu ukazuje na důležitost přeočkování proti záškrtu v dospělosti. S ohledem na rychle rostoucí počty případů černého kašle a zároveň stále aktuální možnost nákazy záškrtem je ideální nechat se přeočkovat v dospělosti trojkombinací, a to proti tetanu, černému kašli a záškrtu," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

Kvůli obavám ze šíření černého kašle, kterého lékaři zaznamenali letos už téměř 1700 případů, je ale vakcín v současné době nedostatek. Například praktická lékařka Ludmila Bezdíčková na sociální síti X uvedla, že lékaři je nemohou od distributorů objednat. Znovu dostupné by podle ní měly být v dubnu či květnu. Zda se o zajištění vakcín podobně jako u nedostupných léků snaží ministerstvo zdravotnictví, ČTK zjišťuje.