Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámky oživili jejich původní majitelé a mniši

Třebíčsko – Možnost prožít výjimečnou prohlídku zámku na Třebíčsku měli všichni, kteří se k nim vydali v sobotu večer. V Náměšti na ně například čekal poslední ze šlechtických majitelů hrabě Haugwitz.

31.8.2015
SDÍLEJ:

V rámci Hradozámecké noci se na zámek do Třebíče vrátili benediktinští mniši i jejich přepisování knih. Foto: Deník/Kamil Černý

„Pojďte rychle, ničeho se nedotýkejte," pravil k návštěvníkům v závěru cesty po reprezentačních prostorách dnes již státního zámku.
Během prohlídky lidé nahlédli i do bývalé pracovny druhého československého prezidenta Edvarda Beneše. Místo něj však za pracovním stolem seděl mladý muž v tělocvičném úboru, který poukazoval na dobu, kdy se v naší zemi dostali k moci komunisté. Při inventuře začal rozdělovat jednotlivé předměty mezi své přátele. „Vázu? Klémovi na hrad! Hodiny? Tondovi Zápotockému na chalupu. Dřevěný lustr? Manželce k MDŽ!" pravil pro pobavení návštěvníků.

Hosté o chlebu

Ti se těšili na bohatou hostinu, jak stálo v pozvánce na Hradozámeckou noc v Náměšti. Dočkali se však pouze suchého nesoleného chleba. „Nedivte se, vždyť je půst," vysvětloval jim zámecký pán.

Prostřené stoly plné dobrot, včetně pečených labutí, tak museli lidé oželet. Přesto se jim atmosféra nočního zámku líbila. „Byla netradiční, ale opravdu hezká. Docela jsme se všichni nasmáli," pochvaloval si za celou svou rodinu Daniel Spišák ze Zbraslavi. „Je to odsud poměrně kousek. Jsme rádi, že jsme se sem vypravili," dodal.

Návštěvu večerního zámku si mohli užít také lidé v Třebíči. V pátek a v sobotu se jim otevřela expozice Svět portálů a bran. V ní mohli nahlédnout do historie města, zámku i regionu.

Na nádvoří si mohli za asistence benediktinských mnichů, kteří v místech kdysi opravdu působili, vyzkoušet psaní dobovým písmem za pomoci husího brku.

Před zámkem jim prozpěvoval potulný muzikant, bojovali šermíři a vyráběli se takzvané vinuté perly.
Opodál se procházely zámecké dámy, které lákaly nejen k návštěvě zámku, ale i baziliky sv. Prokopa, kde se rovněž v rámci Hradozámecké noci konaly pod rouškou tmy kostýmované prohlídky.

Autor: Kamil Černý

31.8.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vedení žďárské radnice chce lidem více zpřístupnit část Sázavy.
6

Bude se po řece plout na lodičkách? Jednání zatím nejsou konkrétní

Kniha Vyprávěnky o panence Lence od Josefa Havlíka má za sebou slavnostní křest. Publikace vyšla v nákladu 150 výtisků.
24

Vyprávěnky o panence Lence pokřtila i Beata Rajská

Na výživném dluží 200 tisíc korun

Žďár nad Sázavou – Z přečinu zanedbání povinné výživy je podezřelý čtyřicetiletý muž ze Žďáru nad Sázavou.

Jak odpovídali politici ve vysočinském Deník-Busu

Vysočina - Přinášíme vám vyplněný dotazník politických špiček z Vysočiny. Takto politici odpovídali na naše otázky v Deník-Busu před volbami v pátek 13. října. (Pro lepší čitelnost klikněte do grafiky)

Mošt je nejen vitaminovou bombou, ale také základem pro jablečné víno

Habří – Přišel podzim a spolu s ním i sklizeň všeho, co se v našem kraji urodilo. Meruňky a broskve stejně jako hroznové víno se na Vysočině moc často netrhají, zato jablka odedávna byly a dodnes jsou naším nejčastějším ovocem. V Habří, malé vesničce na Bystřicku, se jablka každoročně nejen sbírají a uskladňují, ale také zpracovávají.

Politika je v kraji pánská jízda

Vysočina - Přehled lídrů nejsilnějších politických stran na Vysočině jednoznačně ukazuje na pánskou jízdu. Ženu mají ve svém čele pouze Zelení. Před čtyřmi lety přitom stálo v čele kandidátek v kraji hned několik žen. ANO táhla vzhůru dnešní eurokomisařka Věra Jourová, ODS vedla do parlamentu Jana Fischerová, ženy stály v čele kandidátek Zelených, Pirátů i zemanovců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení