„O víkendu jsem byla v Kauflandu. Chystáme se doma za pár dnů péct buchty. Času máme teď dost. Tak jsem si vzpomněla, jak je dělala babička. Ale na droždí jsem nenarazila,“ postěžovala si Věra Jakešová z Havlíčkova Brodu.

Štěstí měla až v pondělí v havlíčkobrodské samoobsluze v Dolní ulici, kde v chladícím boxu kvasnice měli. „Kvasnice zákazníci opravdu během několika dnů vykoupili. Ale v pondělí jsme kvasnice už zase měli. Jak jsme na tom dneska, zatím nevím. Ale nikdo si nestěžoval, že droždí chybí. Kromě chlazeného droždí máme ještě sušené. Uvidíme, co bude dál,“ sdělila v úterý ráno Jana Březinová za obchodní řetězec COOP družstvo HB. Podle obchodníků v současné době koronavirové nákazy vládne ve společnosti celková nejistota. To svádí k vytváření fám a poplašných zpráv.

Jednoduché domácí rohlíky

Suroviny: 4 lžíce oleje, 20 gramů kvasnic, dvě lžičky soli, 1 kilo hladké mouky, lžíce cukru a 600 mililitrů mléka

Postup přípravy

Kostku droždí, mouku, cukr, sůl, olej a mléko smísíme a zpracováváme ručně asi 20 minut, dokud se těsto neodlepuje od mísy.

Z těsta vyválíme kruhy, podle velikosti rohlíku rozdělíme na čtvrtiny, zamotáme a necháme péct v elektrické troubě na 180 °C asi 20 minut.

Zdroj: Vareni.cz

Tuzemským dodavatelem droždí je společnosti Lesaffre Česko z Olomouce, která je předním tuzemským dodavatelem droždí. Droždí se do Česka dováží z několika zahraničních továren skupiny Lesaffre. „Češi kvůli obavám o kvalitu zásobování potravinami v posledních týdnech nakupují droždí do zásoby,“ vysvětlil enormní zájem zrovna o kvasnice za společnost Lesaffre Tomáš Podivínský s tím, že problém násobí fakt, že hodně lidí je v době karantény doma a tak se nudí a peče.

Společnost Lesaffre Česko dováží droždí z Maďarska, Polska, Francie, Ukrajiny a několika dalších evropských zemí..Dodávky droždí do Česka minulý týden zpozdily podle Podivínského preventivní opatření na hraničních přechodech, to je ale dnes už v pořádku.

Se zvýšenou poptávkou po droždí se na sociálních sítích objevily i rady, jak chybějící surovinu nahradit. „Zůstali jste bez droždí? Tak smíchejte čtvrt lžičky sody se 125 g jogurtu. Není možné skladovat, použijte ihned,“ radí webový portál RadyTady.cz. Když jsme u pečení, proč nevyzkoušet třeba domácí rohlíky. Tento recept je poměrně snadný i pro málo zkušené pekaře.