Akci nazvanou Slepičí tour, kdy plyšová partička procestuje během čtrnácti dní přes sto měst, organizuje spolek OBRAZ a jejím cílem je podpořit snahu o legislativní zákaz klecových chovů.

„Slepice v klecových chovech zažívají peklo. Celý svůj život stráví namačkané v drátěné kleci, ze které není úniku. Mnozí politici tvrdí, že to nikoho mimo Prahu nezajímá. Chceme je vyvést z omylu a ukázat, že Čechům ze všech koutů země na zvířatech záleží a jsou soucitní stejně jako lidé v Německu a Rakousku. Tam už tento krutý způsob chovu zakázali,“ prohlásila Jana Menčíková, místopředsedkyně spolku OBRAZ.

Dodala také, že chtějí dokázat, že i ti Češi, kteří mají hluboko do kapsy, nechtějí ušetřit za každou cenu. „Rozdíl 20 haléřů na jednom vejci je totiž vykoupený celoživotním utrpením slepic,” řekla Jana Menčíková.

Princip Slepičí tour, která odstartovala 24. května, je jednoduchý. Vše začalo u celebrit, kterým není utrpení zvířat lhostejné. Známé osobnosti, jako například herečka Patricie Solaříková, zpěvačka Ewa Farna nebo modelka Kateřina Šonková se plyšových slepic ujaly, pojmenovaly je a vytvořily jim osobitou vizáž, aby tak ukázaly, že legislativní zákaz podporují.

Slepičku Libi, která putuje právě po Vysočině, vyzdobila bývalá účastnice soutěže Česká Miss Kateřina Šonková. „Klecový chov znamená, že se slepička v životě neproběhne, neroztáhne křídla, neucítí na svých pařátkách trávu a nepozná denní světlo. Mně to přijde opravdu šílené, že něco takového v téhle době ještě existuje,“ uvedla Kateřina Šonková důvody, proč Slepičí tour podpořila.

Celebritami upravené plyšové hrdinky tak za pomoci dobrovolníků a aktivistů cestují z města do města a vypráví hrůzné příběhy zažité v klecových chovech. Každá z nich symbolicky zastupuje miliony dalších, které se nemohou v přeplněných klecích ani pořádně proběhnout, natož procestovat republiku.

Dobrovolníci se budou na podporu zákazu klecových chovů se slepičkou fotit u dominant svých měst, podepisovat petice a zapojovat do akce další lidi. „Existuje šance legislativně zakázat nejhorší způsob chovu slepic, což je klecový chov. Denně v něm trpí 5 milionů těchto zvířat,“ informovala Ewa Farna.

Tour vyvrcholí 8. června v Pelhřimově, kde se uskuteční již tradiční festival rekordů a kuriozit, na kterém si plyšová partička převezme titul pro nejzcestovalejší hejno slepic. Zapíše se tak do České knihy rekordů.

Hlavním cílem této akce je podpořit zákaz klecových chovů. Obránci zvířat už mají s podobným projektem zkušenosti. „Před dvěma lety jsme podnikli akci nazvanou Měsíc v kleci na podporu zákazu kožešinových farem. Naše snažení bylo tehdy úspěšné a kožešinové farmy jsou od ledna 2019 v České republice zakázány,“ prozradila Jana Menčíková.