O mamografické vyšetření je v jihlavské nemocnici stále větší zájem. Ročně ho podstoupí tisíce žen a jejich počet v krajském městě neustále roste.

Jen za první měsíce letošního roku pomohlo vyšetření odhalit rakovinu prsu u dvanácti z nich. „Současnou velkou vlnu zájmu o vyšetření prsu nejen v Jihlavě zapříčinila především nedávno zveřejněná kauza slavné americké herečky Angeliny Jolie, která si nechala preventivně odstranit prsní žlázy," zdůvodnila zvyšující se zájem o mamografické vyšetření mluvčí jihlavské nemocnice Monika Pytlíková.

Nemoc už není tabu

Pravděpodobnost, že by právě Angelina Jolie mohla onemocnět, byla totiž velmi vysoká. I díky jejímu postoji k rakovině přestává být tato zákeřná nemoc pomalu, ale jistě tabu. Ženy stále častěji dbají na prevenci. „V roce 2011 jsme zaznamenali celkem 6 767 vyšetření, o rok později stouplo číslo na 7 467," prozradila vedoucí radiologická asistentka Hana Böhm Kalendová z Nemocnice Jihlava.

Konkrétně v jihlavské nemocnici se mohou ženy od loňského roku spolehnout na zcela nový plně digitální mamografický přístroj. „Ten je rychlejší, šetrnější, přesnější, a také nejmodernější na Vysočině. Vyšetřovnu navíc nemocnice v Jihlavě ladila do růžové barvy. Z toho důvodu, aby se v ní ženy a dívky cítily co nejpříjemněji," informovala mluvčí Pytlíková.

Vyšetření zdarma

Pro ženy nad pětačtyřicet let je vyšetření na mamografu zdarma a využít ho takto mohou jednou za dva roky. Jinak přijde na 500 korun. Mimořádný příspěvek na prevenci přináší také Všeobecná zdravotní pojišťovna, vyšetření musí být ovšem indikováno lékařem.

„Jihlavská nemocnice se zkrátka snaží upozornit na nutnost prevence rakoviny prsu co nejčastěji. Loni v září například uspořádala moderovanou besedu se zpěvačkou, herečkou a moderátorkou Naďou Urbánkovou, která se v jihlavské nemocnici léčila právě s onkologickým onemocněním," dodala mluvčí nemocnice s tím, že možnost sdílení poznatků je pro ženy s podobným osudem velmi důležitá.