Teplé počasí svědčilo například melounům. Jednomu z letošních pěstitelů jich vyrostlo na zahradě v Třebíči přes třicet. „Chutnali jsme je ve Znojmě a místní se ptali, kde jsme je koupili. Nevěřili nám, že jsou vypěstované na Třebíčsku," řekl Muška.

Sucho se naopak podepsalo na některých úrodách jablek. Na srovnávací pyramidě bylo vidět, že stejné odrůdy dosahovaly na různých místech okresu úplně jiné velikosti. „Zatímco na Seleně z Okřešic je vidět, že nebyla voda, tak druhá z Budíkovic vypadá, že měla ideální podmínky. Je skutečně vidět, co může udělat nedostatek vláhy. Pokud navíc někdo ještě chytil kroupy, jako já, tak má jablek spoustu, ale vybrat na výstavu nemohu skoro žádné," popsal Muška.

Co se týče jablek, byly na výstavě vidět nejnovější odrůdy včetně těch, které do našich podmínek nepatří. „Máme tady nejnovější odrůdy jablek. Merkur a Shalimar to jsou nejnovější jablíčka. A my víme, že se do naší nadmořské výšky nehodí. Jsme na ně příliš vysoko. Jeden ze zahrádkářů je dostal, napěstoval a hned na první pohled je vidět, že nijak pěkně nevypadají. Nemají tady zkrátka podmínky. Jsou malá a nemají barvu," sdělil odborník.

Na výstavě bylo k vidění také velké množství hrušek, kterým se podle vystavených exponátů letos dařilo. A vypadá to, že zahrádkáři začínají znovu více pěstovat česnek.

A Miroslav Muška upozornil ještě na rakytník. „Díky panu Trávníčkovi z Vacenovic se i u nás již začíná rozšiřovat. Ráno si dáme s ženou lžičku naloženého rakytníku a máme denní dávku vitamínu C a dalších látek," vysvětlil.