Noc tam strávilo 1 147 lidí, o 31 víc než v roce 2012. Opilých žen bylo loni 114, v meziročním srovnání o dvě méně. Uvedl to Martin Málek ze společnosti Služby města Jihlavy, která záchytku provozuje.

„Počet klientů se stále zvyšuje, od roku 2007 přesahuje 1 000 osob," řekl Málek.

Nejmladšímu klientovi záchytky bylo loni 18 let, nejstarší překročil 80 let. Nejvyšší naměřená hodnota alkoholu byla u jednoho z klientů 4,54 promile. „Mezi zadrženými bylo mimo jiné 76 invalidních důchodců a také pět žen na mateřské dovolené," uvedl mluvčí. Kromě Čechů přespali na jihlavské záchytce občas i lidé ze zahraničí. Celkem se loni na záchytku dostalo 41 cizinců, nejčastějšími zahraničními klienty byli tradičně Slováci.

Cena za nocleh v záchytné stanici je 4 000 korun a je stejná pro tuzemské i zahraniční klienty. Přímo na místě zaplatilo jen 215 lidí, od kterých se podařilo vybrat necelých 350 000 korun. „Částka neodpovídá plné ceně, od některých se podaří vybrat jen to, co mají momentálně u sebe," řekl Málek. Pokud zachycená osoba nezaplatí na místě, převezme takzvané „uznání dluhu" a má dvoutýdenní lhůtu na zaplacení. Podle dostupných informací se však většinu peněz vybrat nepodaří a dluh nakonec uhradí daňoví poplatníci.