Procentuální nárůst počtu turistů však je o něco menší, v období mezi lednem a květnem letošního roku je v porovnání se stejným obdobím loni větší o necelá čtyři procenta. Loni si na památky našlo cestu 32 962 návštěvníků, letos jich bylo 34 126. Pomalejší nárůst však zodpovědné neděsí. „V turisticky naprosto profláknutých destinacích se bojuje o každého člověka. Návštěvnost tam většinou stagnuje, posuny tam jsou minimální, jde třeba o dvě, tři procenta. U nás jsou přitom rekordní. To je nevídané a myslím si, že to tak nemůže být věčně," řekla ředitelka Městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková.

Stále stoupajícímu počtu návštěvníků Třebíče letos přispívá i listopadové otevření expozic Muzea Vysočiny Třebíč, do kterých si našlo cestu již 17 674 návštěvníků. Znovuotevřené muzeum navíc výrazně zvedne návštěvnost i bazilice a expozici Cesty časem v předzámčí. Muzeum proto s kulturním střediskem spolupracuje, na komplexní propagaci celého areálu se mu povedlo získat čtyřapůlmilionový grant.

Tablety a kostýmy

„Koupili jsme tablety, které budeme půjčovat návštěvníkům, nechali jsme ušít 29 kostýmů pro kostýmované prohlídky. Největší akce z grantu čeká na vyhlášení výběrového řízení, jde o rozsáhlou propagaci. Obsahuje billboardy na dálnici, plakáty v dopravě i po Brně, spoty v rádiu, nový web muzea a spoustu dalšího. Kromě reklamy v televizi tam je vlastně všechno," řekl ředitel muzea Jaroslav Martínek.

Určit přesný počet turistů není lehké, započítat se dají jenom ti, kteří přijdou přímo do památek nebo informačních center. „Jen dnes jsme za okny infocentra v Zadní synagoze viděli několik turistů, kteří dovnitř nepřišli. Odhadovala bych, že takových může být patnáct, dvacet procent," podotkla Dagmar Juráňová, vedoucí turistických a informačních center.

Turistům se v Třebíči líbí, svědčí o tom i reakce na cestovatelském portálu tripadvisor.com. Například na židovské čtvrti často oceňují její šarm, klid a zachovalost.

TADEÁŠ MAHEL