To na památku husitského tábora lidu, který se nedaleko ní konal v roce 1420 na blízkém vrchu Šafránice (624 metrů nad mořem).

Když o tři sta let později chodíval těmito místy kněz P. Václav Hanzeli do horských vesnic kázat katolickou nauku, zastavoval se u lesní studánky a její čistou a chladivou vodou si omýval bolavé oči, které se mu po čase zázračně uzdravily.

Z vděčnosti tu nechal v roce 1741 postavit mezi dvě lípy dřevěný kříž a po stranách sochy Panny Marie a sv. Víta, vyřezané z dubového dřeva.

Ke studánce přicházelo stále více a více lidí pro zázračnou vodu a vyprosit si uzdravení, proto byla nad ní postavena dřevěná kaplička a kolem ní lavice pro poutníky.

V roce 1868 nechali radní z nedaleké Zahrádky postavit kapličku kamennou, která zde stojí dodnes a je zasvěcena Panně Marii Sněžné.
V roce 1932 byla část zdejších pramenů stažena do vodojemu pro veřejný vodovod do Zahrádky. Za druhé světové války přišla kaplička o svůj třicet kilogramů těžký zvon, po válce zde ale byl zavěšen nový.

Kapličku turisté najdou na lesní pasece nedaleko od silničky spojující Horní Paseky a Kaliště. V létě se zde konají slavné poutě, na kterých se setkávají nejen nábožensky založení poutníci, ale také rodáci a bývalí obyvatelé městečka Zahrádky, které muselo ustoupit stavbě želivské přehrady, během roku se zde zastavují pěší turisté i cyklisté.

V této části Ledečska se ale návštěvníci mohou vypravit i na další zajímavá místa. Zavítat mohou například do nedalekých Hněvkovic, tedy do obce, která je nejstarší obcí tohoto regionu. První písemný doklad o ní je z roku 1262, kdy ji král Přemysl Otakar II. povýšil na tržní ves. Z tohoto roku pochází také první zmínka o farním kostele svatého Bartoloměje, postaveném na okrouhlém návrší u západního okraje vsi. Na jeho zdech byly objeveny gotické fresky, které byly v 90. letech minulého století zrestaurovány.

Na místě dnešního sousedního přízemního domu byla postavena tvrz, kde sídlili scholastikové kapituly.

Novější tvrz stála nedaleko kostela v severozápadní části dvora a v 17. století byla přeměněna na sýpku.