Předchozí
1 z 4
Další

Zoo Jihlava hlásí návštěvní rekord

V jihlavské zoologické zahradě mají pro návštěvníky vždy připravený nějaký program.V jihlavské zoologické zahradě mají pro návštěvníky vždy připravený nějaký program.Zdroj: Táňa Piechowiczová

Tři sta padesát tisíc návštěvníků. Na samém sklonku roku, 28. prosince, se v jihlavské zoologické zahradě podařilo překonat další milník v návštěvnosti. Tolik lidí jako letos v žádném jiném roce ještě nepřišlo.

Na jubilejního návštěvníka, kterým se stala Alena Kružíková z Polné, čekal u vstupu ředitel zoo Jan Vašák, který jí předal i několik dárků ze zoo. „Mám obrovskou radost, že jsme dnes dosáhli nového rekordu. Jedná se o nejvyšší návštěvnost v historii zahrady vůbec," připomněl ředitel. Číslo do konce roku určitě ještě vzroste, jihlavská zoologická zahrada je otevřená denně.

O možné rekordní návštěvnosti informovala zoo už v půlce roku. Za prvních šest měsíců přišlo letos o tři tisíce lidí více než v dosud nejsilnějším roce 2019. Žádný z měsíců přitom nebyl rekordní, návštěvnost je přirozeně rozdělená. „O to jsme se již v minulosti vždy snažili,“ podotkl mluvčí zoo Martin Maláč. Již na začátku letošního prosince se pak podařilo překonat dosud rekordní návštěvnost 340 600 lidí.

Rekord je o to cennější, že přišel po rocích poznamenaných epidemií koronaviru. „Byli jsme v pozici, kdy jsme museli zavřít areál, příjmy nepřicházely a výdaje odcházely. Personálně a organizačně se to zvládnout dalo, ale chyběla jedna zásadní věc a tou byly peníze. My máme velmi vysokou soběstačnost, kolem sedmdesáti procent si vyděláme sami a každá koruna nám potom chybí,“ vrátil se před pár měsíci v rozhovoru pro Deník Vašák k situaci z jara 2020.

První fotku mláděte s matkou pořídila chovatelka Petra Flašková.
Lenochodi z jihlavské zoo mají mládě, podívejte se na první fotku

Loni mohla zoo otevřít až v půlce dubna a tehdy bylo chladno, navíc musely zůstat zavřené vnitřní pavilony. Lidé přesto chodili, chtěli zoologickou zahradu podpořit. V létě se pak dařilo, návštěvnosti nahrávaly lockdowny i počasí. Do konce prosince pak přišlo 342 479 návštěvníků.

Letos však přišel další problém. Začala ruská invaze a padla Sberbank, kde měla zoologická zahrada peníze. Navíc raketově zdražily energie a to se od prvního dubna muselo promítnout do vyšších cen parkovného a vstupného. Návštěvníky ale nic z toho neodradilo, i díky nejrůznějším akcím jich přišlo více než když dříve. Zoo Jihlava je přitom dlouhodobě s přehledem nejnavštěvovanějším turistickým cílem Vysočiny, loni byla dvanáctým nejnavštěvovanějším cílem v celé zemi.

Návrat z vězení zpět do zastupitelstva

Ladislav Horký.Ladislav Horký.Zdroj: Deník/Roman Martínek

Přece se mu to podařilo. V Lipnici nad Sázavou na Havlíčkobrodsku přišla ke komunálním volbám víc než polovina obyvatel. A přišlo překvapení. Vedení lipnické radnice se musí s faktem, že do zastupitelstva zasedne bývalý kontroverzní starosta Ladislav Horký, který má za sebou i pobyt ve vězení kvůli nesrovnalostem ve vedení úřadu. Horký pod vlajkou sdružení Rozvoj města dostal jeden mandát a volilo ho víc než třináct procent procent obyvatel Lipnice. Horký starostou být ze zákona nemůže, ale práci v zastupitelstvu mu paragraf nezakazuje.Není to problém. Většina zastupitelů jsou rozumní lidé, komentoval místostarosta Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík skutečnost, že se po volbách stal členem zastupitelstva bývalý starosta Ladislav Horký. Ten podle Hanzlíka napáchal ve městě škody, ze kterých se Lipnice bude vzpamatovávat několik let. „Máme demokracii. Respektujeme, že pana Horkého někteří lidé na Lipnici zvolili. Jestli pan Horký přijde na jednání s rozumnými návrhy, nevidím důvod je nepřijmout,“ zdůraznil Hanzlík.Ladislav Horký dal dohromady v komunálních volbách celou kandidátku Rozvoj města a uspěl. „Funkci starosty mám úředně zakázanou. Já ani starostu dělat nechci,“ zdůraznil Horký, který je dneska, jak tvrdil, už jen důchodce. „Chceme vrátit Lipnici do stavu, kdy mají všichni stejná práva. Aby se přestalo o stavbě kanalizace pouze psát, ale začalo se na ní pracovat,“ zdůraznil Horký. Jak dodal, městu chybí stavební parcely, aby rostlo. A těch by kolem Lipnice mohlo být několik desítek.Horký kandidoval v komunálních volbách už podruhé. V předchozích volbách ale neuspěl, dostal jen přes tři procenta hlasů.Příběh bývalého starosty Lipnice sledoval Deník od počátku kauzy v roce 2012 až po exstarostovo odsouzení.

Ladislav Horký.
Do zastupitelstva Lipnice poslali voliči i trestaného exstarostu

Pád KSČM v Třebíči 

Hana Máchalová, opoziční zastupitelka za KSČMHana Máchalová, opoziční zastupitelka za KSČMZdroj: Deník/Milan Krčmář

Už od dvacátých let minulého století mívala Třebíč přídomek „rudá“. Komunisté zde bývali velice silní, a to jak za první republiky, tak i po sametové revoluci. V novodobé historii sice nikdy neusedli v radě města a zůstávali v opozici, počtem svých zastupitelů však výrazně ovlivňovali zdejší dění. Komunální volby v letošním roce ale vše změnily. KSČM se do třebíčského zastupitelstva neprobojovala. Komunisty v Třebíči letos do voleb vedla Hana Máchalová, jejich tváří zde ale roky bývala Julie Dolejší. Ta by si přála, aby se straně zase podařilo do zastupitelstva probojovat. Připouští však, že to bude těžké. „Je mi to líto, ale nejsme jediní,“ poukazuje Dolejší na výsledky komunistických buněk v dalších městech. „Hodně to ovlivnily volby do Sněmovny rok předtím. Tam jsme také neuspěli, kvůli čemuž jsme nezískali státní příspěvky.

Těžko jsme pak při volbách do zastupitelstva mohli spustit větší kampaň,“ vysvětluje. S propagací podle ní souvisí ještě jedna věc. „Výsledky letos hodně poznamenala i třídenní oslava při otevření Karlova náměstí v Třebíči. Bylo to týden před volbami do zastupitelstva, což pak mnohé lidi zřejmě ovlivnilo při rozhodování, komu dát hlas,“ naznačuje Dolejší.Třebíč bývala baštou komunistů. Narodil se tu zakladatel Komunistické strany Československa Bohumír Šmeral, v roce 1920 zde zuřila několikadenní stávka dělníků, při které museli zasahovat vojáci a ve městě bylo vyhlášené stanné právo. „Ale doba jde dopředu. Ty jejich ideje jsou už dávno pasé, vždyť KSČ vznikla v roce 1921 a nějak moc se od té doby nezměnila. Spíš se divím, že z parlamentu i z třebíčského zastupitelstva zmizeli až třicet let po revoluci. Tady je vidět, že opravdu musela odejít jedna lidská generace, aby se myšlení voličů, a s tím i výsledky voleb změnily,“ myslí si Patrik Suchánek z Třebíče.Komunisty volili v poslední době zejména důchodci. Mezi ně patří i Josef K. Celé jméno uvést nechtěl, redakce ho ale zná. „Je chyba, že teď není v parlamentu ani v třebíčském zastupitelstvu tradiční levice. Tu reprezentovali právě komunisté, protože sociální demokracie už ke konci nevěděla kudy kam. Zkoušela různé zelené ideály a takovou tu rádobypokrokovou vlnu, což se jí vymstilo,“ domnívá se důchodce. „Hodně mých známých, kteří dřív komunisty taky volili, přešlo k ANO a k SPD. Jenže zapomněli, jak ANO dřív bojovalo za podnikatele, a když se to Babišovi hodilo, najednou otočil a začal rozdávat plnými hrstmi, aby si koupil chudší lidi. A SPD, to jsou jen křiklouni,“ podotýká senior.

Rok plný bolesti. Krpálek se letos trápil

Úspěšný judista Lukáš Krpálek navštívil Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích, kde je jeho otisk dlaně do skla.Úspěšný judista Lukáš Krpálek navštívil Muzeum Křišťálový dotek v Litoměřicích, kde je jeho otisk dlaně do skla.Zdroj: Deník/Karel Pech

 Rychle zapomenout. Kariéra judisty Lukáše Krpálka je lemována řadou významných sportovních úspěchů. Na rok 2022 ale jihlavský rodák příliš v dobrém vzpomínat nebude. Kvůli tréninkovému deficitu předčasně skončil svoji pouť mistrovstvím světa, na prosincovém Grand Slamu v milovaném Tokiu ze soutěže, opět kvůli zranění, odstoupil. Jediným vítězstvím sezony tak zůstal triumf na turnaji stejné kategorie v Abú Zabí.

Rok 2021 byl rokem Lukáše Krpálka. Na odložené tokijské olympiádě získal svoji již druhou zlatou olympijskou medaili. V tuzemsku poté vyhrál anketu Klubu sportovních novinářů o Sportovce roku.
Dvaatřicetiletý judista ji ovládl již potřetí v kariéře a zařadil se tím mezi největší legendy českého sportu.
Je totiž teprve čtvrtým českým sportovcem, který získal prestižní ocenění alespoň třikrát. Čtyřikrát se to před tím podařilo Janu Železnému a Věře Čáslavské, třikrát Martině Sáblíkové. „Každé z těch tří vítězství má za sebou nějakou cestu. Každého si nesmírně vážím,“ komentoval svůj poslední triumf Krpálek.
Jenže letošní poolympijská sezona se téměř dvoumetrovému judistovi tolik nevyvedla. Laboroval se zraněními, kvůli kterým musel výrazně polevit v tréninkovém procesu.


Tento deficit se bolestivě projevil především na mistrovství světa v Taškentu. V hlavním městě Uzbekistánu skončil nečekaně brzy. Již před branami čtvrtfinále. „Nestačil jsem mu. Když to tak řeknu, Korejec mě úplně přejel,“ netajil v rozhovoru pro Deník Krpálek po prohře s později bronzovým Kimem. „Určitě se projevila moje delší nevypranost v závodech.“
Spravit chuť si chtěl Krpálek začátkem prosince na Grand Slamu v Tokiu. Do turnaje nakonec ani nenastoupil. „Do poslední chvíle jsme se rozhodovali, jestli mám nastoupit. Nakonec jsme se rozhodli pro start, ale tříslo začalo bolet a dál to nešlo,“ popsal situaci Krpálek.


Zranění jej nepustilo ani do závěrečného turnaje sezony Masters v Jeruzalémě. Rok 2022 proto kvůli objektivním příčinám zakončil jihlavský rodák jediným úspěchem. V říjnu ovládl turnaj v Abú Zabí. „Trvalo mi devět let, než jsem znovu vyhrál Grand Slam,“ těšilo Krpálka, který Vánoce a závěr roku strávil s rodinou v Ománu.
Poté by již měla začít příprava na další rok. Kdy plánuje nejlepší český judista vstoupit opět na žíněnku? „Do turnajů naskočím, až budu stoprocentně v pořádku,“ má jasno závodník USK Praha. „Nejbližší je Grand Prix v Portugalsku ve druhé polovině ledna. A potom pařížský Grand Slam.“