Podle ředitele sdružení Domácí hospic Vysočina Petra Havlíčka je domácí hospic tím nejlepším. Upozorňuje však, že ne vždy si jej mohou rodiny dovolit. „Je to to nejlepší, čeho se lidem může dostat, ale domácí péče má svoje podmínky, které musejí klienti nebo příbuzní klientů splňovat," vysvětlil Havlíček.

Tu nejzásadnější se přitom ne vždy daří splnit. Mezi příbuznými se musí najít někdo, kdo převezme za péči o nemocného zodpovědnost a bude se o něj starat. „Pokud by člověk nechtěl zůstat doma, neměl podmínky či rodinu, najdou se většinou volná místa v hospici Rajhradě," nabídla Eva Vráblová, vedoucí Domácího hospice sv. Zdislavy v Třebíči při tamní oblastní charitě. Jinou možností jsou paliativní lůžka v jihlavské nemocnici.

A další řešení by mohlo přibýt i v Třebíči. „Kraj zvažuje, že by v rámci Nemocnice Třebíč mohl vzniknout rodinný hospicový pokoj. Tento pokoj by mohla rodina využít v situaci, kdy by v závěru života došlo ke zdravotním nebo jiným komplikacím a nebylo by možné zvládnout péči doma. Rodina by se svým blízkým mohla trávit čas na pokoji podobně jako v kamenném hospici," popsala Vráblová.

Problémem domácí hospicové péče je i její financování. Nyní tento typ péče zdravotní pojišťovna neproplácí. Nechce hradit 24hodinové pohotovosti lékařů a sester ani jejich návštěvy u pacientů doma. Pojišťovny hradí maximálně hodinu péče sestry. Mimořádně uhradí tuto návštěvu třikrát za den.

O možném proplácení péče z pojištění jednala od loňského května pracovní skupina. Zasedali v ní zástupci pojišťoven a zástupci odborné České společnosti paliativní medicíny. „Výsledkem jednání je, že v České republice odstartoval letos 1. dubna pilotní projekt, který má nastavit model financování mobilních hospiců a případné úhrady ze zdravotního pojištění za péči. Zapojit se do něj má sedm poskytovatelů této služby pro umírající a jejich rodiny. Mezi nimi nechybí ani Oblastní charita Třebíč," informovala Eva Vráblová.