Kvůli koronaviru se jejich finanční ztráty pohybují ve statisících. „Popravdě nevím, co bude dál a jak to ekonomicky zvládnu. Od pražské centrály dostáváme nějaké peníze na provoz kanceláře, ale svoji výplatu si musím vydělat,“ svěřila se Ilona Loužecká, ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže v Havlíčkově Brodě.

Tento spolek organizuje v Brodě nyní dobrovolnickou činnost, výrobu roušek a ochranných štítů pro zdravotníky. Na to, aby si Loužecká vydělala na mzdu, pořádá během roku odborné přednášky a kurzy první pomoci. „To všechno padlo. Přednášky se nekonají, kurzy jsme museli zrušit a jejich obnova je v nedohlednu,“ posteskla si.

V těžké situaci je ledečská společnost Háta, která se stará o lidi s mentálním postižením v centru denních služeb Barborka. To je teď uzavřené, klienti i zaměstnanci jsou doma. Zaměstnanci Háty a dobrovolníci z dobrovolnického centra vyráběli roušky, které rozváželi tam, kam bylo potřeba. „Jenže naše dílna pro klienty je zavřená, přišli jsme o všechny zakázky a počítáme jen ztráty,“ konstatoval za vedení společnosti Miroslav Krajcigr.

Fokus Vysočina se stará o lidi duševně nemocné v Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Hlinsku. V současné době jsou zavřené všechny jeho chráněné dílny. Zavřená je jeho cukrárna Čistá duše v Hlinsku, bistro Čistá duše v Havlíčkově Brodě, zrušen je do odvolání příjem do opravny bot v Chotěboři nebo prodej keramiky v havlíčkobrodské nemocnici.

Co dál, řeší i denní a týdenní stacionář v Jihlavě. Stará se o lidi s mentálním a kombinovaným postižením.
„Museli jsme stacionář zavřít. Vypadly nám příjmy od klientů, což jsou statisíce korun. Ale pořád platíme zaměstnance. Zůstalo nám jen chráněné bydlení,“ povzdechla si ředitelka Eva Pohořelá.

ZACHOVALI ASPOŇ OSOBNÍ ASISTENCI

Podobně vysoké ztráty sčítá i společnost Portimo Nové Město na Moravě. „Prakticky všechny služby jsme museli zrušit, některé nabízíme v nouzovém režimu nebo on-line,“ informovala mluvčí společnosti Karolína Šimková.

Společnost provozuje několik aktivit. Nabízí rodinám postižených dětí ranou péči, osobní asistenci nebo provozuje nízkoprahové zařízení pro děti a mládež z problémového prostředí. Podle ředitele Tomáše Pospíšila se v Portimu podařilo udržet aspoň osobní asistenci pro klienty, nicméně organizace přišla minimálně o polovinu příjmů.