Po volbách povede za hnutí ANO 2011 vyjednávání o nové vládě.

Jak hodnotíte výsledek vašeho hnutí ve sněmovních volbách?

Mohu mluvit i za své kolegy, jsme nadšení a osobně jsem spokojená s výsledkem na Vysočině i na Třebíčsku. Chtěla bych moc poděkovat voličům, kteří nám dali důvěru. Mnoho z nich jsem potkávala na náměstích a často jsem od nich slyšela, že se těší na změnu. Tou změnou jsme teď my. Uděláme všechno pro to, abychom toho dostáli.

Čtěte také rozhovor s Josefem Zahradníčkem.

Čemu se chcete jako poslankyně věnovat?

Mou silnou stránkou je státní správa, jako právnička rozumím správnímu právu a fungování veřejných institucí. Mou hlavní doménou jsou evropské fondy a jejich čerpání.

Čerpání evropských peněz je v současné době velmi živým tématem.

To se musí řešit co nejdřív, sněmovna s tím ale nic neudělá, tenhle problém je třeba řešit na manažerské úrovni. Věřím, že už v nejbližších dnech o tom budeme s ostatními stranami hovořit a urychleně se tím zabývat.

Co vás čeká v nejbližších dnech?

Musíme se sejít jako poslanecký klub, mluvit budeme o organizačních věcech. Samozřejmě dojde i na problematiku Sněmovny. V brzké době musíme vytvořit návrhy, které budou obsahovat konkrétní naše lidi do určitých funkcí v Poslanecké sněmovně a v jejích výborech. Obsahem jednání na klubu budou ale i další věci, které nám zrovna přistanou na stole. Věnovat se tak budeme rozpočtu na příští rok, zákonným opatřením, které pocházejí od Rusnokovy vlády, církevním restitucím, možná i občanským zákoníkem. U všech těchto témat musíme mít co nejdřív jasno, abychom na jednání s dalšími stranami byli maximálně připraveni. Ještě se určitě budeme zabývat hnutím jako takovým, aktuálně evidujeme sedm tisíc přihlášek. Hnutí musí fungovat normálně dál, není to jen o práci ve Sněmovně.

Jak pro vás pokračuje Kauza Budišov, kvůli které jste jeden měsíc, jak později konstatoval soud, neprávem strávila ve vazbě?

Před pár dny jsem u Ústavního soudu prohrála jednu část právního sporu o odškodné, ve které jsme zpochybňovali půlroční promlčecí lhůtu danou zákonem. My jsme tvrdili, že je protiústavní, Ústavní soud ale rozhodl jinak. Jednalo se tam o tři miliony korun. Nejde mi ale o peníze, jde o můj osobní kredit. Už jsem byla dohodnuta s jednou neziskovou organizací, že jí peníze přenechám. Bohužel soud se vyjádřil jinak, než jsme si přáli. V tomto případě šlo o majetkovou újmu, tedy osobní poškození a zdravotní problémy. Ušlý výdělek za dobu vazby je jiná věc. Tam je situace taková, že se spor vrací k první instanci, kam ji vrátil odvolací soud. Stručně mohu říct, že soudní proces potrvá ještě několik let.