Kvalitě vody rozhodně neprospěla její narůstající teplota, která byla v tomto týdnu na řadě míst i nad pětadvacetistupňovou hranicí. Rovnice, že čím vyšší je teplota vody, tím horší je její kvalita, ale vůbec neplatí pro biotop Šiklův Mlýn na Žďársku. Tam má nyní voda teplotu 26,4 stupně Celsia a přesto je tam koupání vhodné bez nejmenších zdravotních rizik. Podobně je na tom rybník Stejskal na Třebíčsku, kde má voda dokonce 27,1 stupně Celsia, což je nejvíce ze všech sledovaných lokalit.

Od čtvrtka 9. srpna platí zákaz koupání na čtyřech místech na Vysočině. K rybníku Sykovec na Žďársku, kde je koupání zakázáno nepřetržitě od 7. června, se podruhé v letošní sezoně přidal Černý rybník na Jihlavsku. Tam už letos zákaz koupání platil od 4. do 26. července, v posledních dvou týdnech tam byla „pouze“ voda ke koupání nevhodná.
Na březích rybníku Sykovec byly opět nalezeny uhynulé ryby.

Poprvé v letošní koupací sezoně byl zákaz koupání teď ve čtvrtek vyhlášen pro rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku a pro vodní nádrž Sedlice na Pelhřimovsku. „Ve vodní nádrži Sedlice je masový výskyt sinic a chlorofylu-a, voda je nebezpečná pro koupání, proto jsme tam letos poprvé vyhlásili zákaz koupání,“ uvedla Kristýna Štěpánová, vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální na pelhřimovském územním pracovišti Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.
Vodou nevhodnou ke koupání aktuálně disponují Břevnická nádrž a rybník Kachlička na Havlíčkobrodsku a Domanínský rybník na Žďársku.

Koupaliště v Bransouzích.
Vysočina je plná malých obecních koupališť, kde je možné si dobře zaplavat

Nejvýrazněji se za poslední dva týdny zhoršila ve všech třech sledovaných lokalitách na Havlíčkobrodsku, kde byla na konci července voda vhodná ke koupání pouze s dílčími výhradami hygieniků.

Poprvé v sezoně došlo ke zhoršení kvality vody i na Třebíčsku, konkrétně v Dalešické přehradě, kde se rovněž objevily sinice.

Navzdory zhoršení kvality vody, zůstává na Vysočině devět lokalit, které jsou pro koupání vhodné bez výhrady nebo jen s malými připomínkami. Před dvěma týdny bylo takovýchto lokalit patnáct z devatenácti, které hygienici po celou koupací sezonu pravidelně sledují.

Největší osvěžení nabízí zřejmě lom Horní Cerekev na Pelhřimovsku, kde je voda čistá a navíc má chladivých dvacet stupňů. „Lom je nádherný, tam je koupání opravdu osvěžující,“ potvrdila Kristýna Štěpánová.

Egypt - ilustrační foto.
Turisté z Vysočiny cestují rádi. Žádají komfort a ochotně si za něj připlatí

Hodnocení vod z 9. srpna

Zákaz koupání (známka 5)
Ředkovec (HB) – 25,6 stupně Celsia
Černý rybník (JI) – 23 stupňů Celsia
vodní nádrž Sedlice (PE) – 24,3 stupně Celsia
Sykovec (ZR) – 24,9 stupně Celsia

Voda nevhodná ke koupání (známka 4)
Břevnická nádrž (HB) – 25,5 stupně Celsia
Kachlička (HB) – 24,9 stupně Celsia
Domanínský rybník (ZR) – 24,8 stupně Celsia

Zhoršená jakost vody (známka 3)
Vodní nádrž Trnávka (PE) – 25,5 stupně Celsia
Dalešická přehrada - Koněšínská pláž (TR) – 24,6 stupně Celsia
Pilská nádrž (ZR) – 24,8 stupně Celsia

Voda vhodná ke koupání (známky 1 a 2)
Malý Pařezitý (JI) – 24,5 stupně Celsia
Velký Pařezitý (JI) – 25,2 stupně Celsia
Malvíny Třešť (JI) – 25 stupňů Celsia
lom Horní Cerekev (PE) – 20,1 stupně Celsia
Stejskal (TR) – 27,1 stupně Celsia
koupaliště Nové Město na Moravě (ZR) – 25,5 stupně Celsia
Medlov (ZR) – 24,5 stupně Celsia
Velké Dářko (ZR) – 23 stupňů Celsia
Šiklův Mlýn (ZR) – 26,4 stupně Celsia

Zdroj: www.khsjih.cz/koupaci-plochy/