„Několikrát se mi stalo, že jsem stála na zastávce na Sucheniově ulici, ale autobus přijel na zastávku na nádraží. Navíc nebyl označený společností United Buses, takže sem dobíhala na poslední chvíli. Cesta se pak pro stává stresem, zda vůbec odjedu,“ komentovala cestující Kamila Horáková, která Deník na problém upozornila.

Zemřel spoluzakladatel třebíčských vodních skautů Rudolf Hedbávný.
Zemřel spoluzakladatel třebíčských vodních skautů Rudolf Hedbávný

Podle společnosti United Buses je ale zřejmé, odkud jaký autobus odjíždí. „Naše autobusy linky Praha – Jihlava – Třebíč a České Budějovice – Třebíč - Brno jezdí ze zastávky umístěné na Sucheniově ulici. Naopak linka Dačice – Třebíč – Brno by měla odjíždět ze zastávky na autobusovém nádraží. Jedná se o dva páry osobních zastávkových autobusů denně, které obsluhují trasu Třebíč - Vladislav - Brno, Stará nemocnice,“ vysvětlil Josef Šelepa z United Buses.

K tomu ale podle zkušeností Horákové často nedochází. „Několikrát sem musela přebíhat i tu tříproudovou silnici mezi autobusákem a zastávkou u úřadu práce,“ uvedla.

Poplatek za vjezd

Problém je v tom, že město vyžaduje zaplacení poplatku za vjetí autobusu na nádraží. „Provozovatel autobusového nádraží odmítl naše autobusy na nádraží vpustit. Důvodem bylo, že naše společnost požadovala jasné vysvětlení, jaké služby za poplatky, které si město od dopravců účtuje, cestující skutečně získá,“ sdělil Šelepa.

Chybějící platby za vjezdy od soukromého dopravce potvrdila i radnice. „Společnost United Buses dluží Městu Třebíč poměrně vysokou částku za vjezdy na autobusové nádraží a z tohoto důvodu zřejmě vypustili tuto zastávku ze svých jízdních řádů. Tento stav nám ani cestujícím samozřejmě nevyhovuje,“ uvedl vedoucí odboru dopravy v Třebíči Aleš Kratina.

Linky odjíždějící ze zastávky na Sucheniově ulici

- Praha – Jihlava – Třebíč

- České Budějovice – Třebíč – Brno

- Dačice – Třebíč – Brno – do rozhodnutí správního úřadu

Společnosti United Buses se situace nelíbí a obrátila se se stížností na krajský úřad. „Naše společnost podala na město stížnost ke krajskému úřadu z důvodu porušení zákona o silniční dopravě. Samotné autobusové nádraží je zpoplatněno, na rozdíl od druhého u vlakového nádraží, které zpoplatněno být nesmí. Odmítáme platiti za domnělé služby, které ve skutečnosti nejsou veřejnosti ani dopravcům poskytovány,“ upozornil Josef Šelepa.

Soukromý dopravce zvažuje, že všechny tři linky budou mít zastávku na ulici Sucheniova. „Do rozhodnutí správního úřadu budou odjíždět i spoje linky Dačice - Třebíč - Brno ze zastávky před autobusovým nádražím,“ doplnil Šelepa.

Radnice si ale stojí za tím, že výpravní halu využívají i cestující, kteří míří na zastávku na Sucheniově ulici. „Přitom se na úhradě provozních nákladů tento dopravce nepodílí. Dopravci hrozí, že mu neumožníme vjezd na autobusové nádraží a také, že po něm budeme dlužnou částku vymáhat soudně,“ doplnil Kratina.