Každý, kdo si myslí, že to už horší být nemůže, by si však měl zajet na pár hodin promluvit s lidmi do Slavníče a možná by pak „doma" každému s radostí potřásl rukou. V malé obci, která leží dva kilometry od Herálce, to totiž už dlouhou dobu vře a vesnička je už několik let rozdělena na nesmiřitelné tábory.

Složitost vztahů

Vztahy tady nejsou dobré a obec funguje špatně. To je pohříchu jediná věc, na které se ve Slavníči shodují snad úplně všichni.
Hlavním důvodem je bezesporu činnost zdejší samosprávy. Vyznat se však během několika rozhovorů v divokém spletenci místních vztahů a spojitostí, to je téměř nadlidský úkol.
Ve čtvrtek dopoledne dokonce u havlíčkobrodského okresního soudu proběhlo stání se současným starostou obce Petrem Matoušů, který byl obviněn ze zneužívání svých pravomocí a zpronevěry. Jak už včera Deník informoval, obvinění, při kterém šlo celkem zhruba o patnáct tisíc korun, se však obžalobě prokázat nepodařilo. Matoušů byl jednoho obvinění zbaven a druhé bude ještě projednávat příslušný městský úřad.

Právě tímto soudem vygradovala nespokojenost některých obyvatel s činností současného starosty, která obec ležící pod dálničním mostem rozděluje a celkové spory mezi zastupiteli. Někteří, v čele s místostarostou Pavlem Hrubým, mu nemohou přijít na jméno, jiní lidé se ho zastávají. Není však bez zajímavosti, že s problémy se tu setkávali všichni čtyři poslední starostové. A to i přesto, že samotným výkonem této funkce na obci s necelými pěti desítkami obyvatel se příliš „tabulkově" zbohatnout nedá.
Předchozí starosta, Milan Povolný, byl dokonce své funkce zastupitelstvem před třemi lety zbaven kvůli rostoucí nedůvěře.

Problémová funkce

„A i dva předešlí starostové tu měli velké problémy, které se jen těžko daly vydržet," konstatoval včera ve své kanceláři Petr Matoušů, který obec nyní. Ten právě ve funkci Povolného vystřídal.
„To byl normální puč. Prostě ho chtěli z funkce odstranit, protože si mysleli, že přijdou k penězům. Tak se na tom tři zastupitelé domluvili," říká důrazně jeden z místních obyvatel, který si nepřál zveřejnit své jméno a pokračuje: Jenže to ještě místostarosta Hrubý a starosta Matoušů byli nejlepší kamarádi. A teď jdou také proti sobě. Vždyť Hrubý stojí za obviněním starosty," říká na své zahrádce muž a přidává další trošku do mlýna. „Problémů je tu celkově velká spousta. Nejlepší osobou na svém místě byl bývalý starosta Povolný. Nesmírně pracovitý, se vším pomohl a dělal spoustu věcí pro obec zadarmo. To se o současném vedení obce říci nedá. Ale asi se mu prostě závidělo," dodal.

Jenže právě proti Povolnému zase stojí jiná část vesnice, stranící současnému starostovi. A ve vzduchu prý visí i další trestní oznámení. Prostě osočování ze špatného lesního hospodaření, nespolupráce, neprůkazného nakládání s obecními financemi a vytváření nesmiřitelných táborů nejen mezi samotným pětičlenným zastupitelstvem, kde nejsou rezignace velkou výjimkou, ale i mezi obyvateli, je tu zřejmě v posledních letech takřka na denním pořádku.
„Jsme rozděleni na dolní a horní Slavníč a dohromady nám to neklape. Nebavíme se spolu a v posledních letech se vše stupňuje," říká další z obyvatel vesničky, která čítá něco málo přes pouhých čtyřicet obyvatel. Řeklo by se tedy, že na malé vsi spolu budou lidé spolupracovat, ale zdá se, že opak je pravdou.

Třeba některá zasedání zdejšího zastupitelstva, na kterých se scházela velká část obce, jsou prý někdy velice „výživná". „To by vám přál vidět, to stojí za to," upozorňuje další ze starousedlíků.

Hanlivé nápisy a poškrábané auto

Výjimkou dokonce prý v nedávné minulosti nebyly ani hanlivé nápisy na veřejných prostranstvích. A bývalému starostovi Povolnému dokonce kdosi po jedné ze společenských akcí údajně úmyslně poškrábal zaparkovaný vůz.
Zkrátka v Slavníči se místní rozhodně nenudí a jak to tak vypadá, zlepšení je v nedohlednu.