VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Václav Klaus se jako prezident opakovaně vracel do Třeště

Třešť - Před Klausem žádný jiný český nebo československý prezident město nenavštívil.

20.6.2014
SDÍLEJ:

Václav Klaus v roce 2007 poznal, co to v Třešti znamená, když se řekne Cihelna. Po oficiálním přivítání s osobnostmi Třeště si stihl dát v areálu strojíren Podzimek a synové skleničku dobrého vína, a dokonce si i zatancoval s místními ženami.Foto: archiv Jany Kodysové

V příštím týdnu zavítá na Jihlavsko poprvé v roli prezidenta Miloš Zeman. Jeho předchůdce v úřadu Václav Klaus si na Jihlavsku oblíbil kromě Jihlavy Třešť.

Mohla za to osobnost profesora Josefa Aloise Schumpetera (1883 až 1950), třešťského rodáka, který se proslavil jako ekonom, politolog a bankéř. „Již v roce 1995, ještě v pozici premiéra České republiky, se stal čestným předsedou tehdy vzniklého nadačního fondu J. A. Schumpetera," poukázal u příležitosti Klausovy prezidentské návštěvy v září 2007 na významnou okolnost tehdejší starosta Třeště Vladislav Nechvátal.

Na přípravě programu Klausových návštěv v Třešti se významně podílela Alena Veliká, která tehdy vedla městský odbor kultury. Při vzpomínané návštěvě v září 2007 se spolu s dalšími třešťskými nadšenci podařilo pozvat Klause na zábavu, pro kterou se ve městě vžilo označení Cihelna. „Dlouho před očekávanou návštěvou prezidenta Václava Klause v Třešti byly prováděny přípravy na program. Když došlo na možnost uspořádat Cihelnu, zdálo se to téměř nemožné. Dnes již máme návštěvu za sebou a nemožné se stalo skutkem," ohlížela se za události Veliká v nejbližším čísle třešťského radniční měsíčníku Naše město. „Program v cihelně ve strojírnách na Čenkovské ulici byl impozantní. Měl pro každého něco a nálada se moc nelišila od tradičních nálad na tradičních Cihelnách," dodávala, když přibližovala první reakce na unikátní Cihelně s prezidentem Klausem.

Atmosféra prezidenta pohltila, Cihelna mu jako způsob zábavy byla očividně blízká. „Nebránil se ani tanci. To, že u nás zůstal o celou hodinu déle, svědčí o tom,že jeho dobrá nálada byla upřímná a nehraná," popsala tehdy Klausovy reakce Alena Veliká.

Václav Klaus se cítil zkrátka v Třešti dobře, takže se občas pozapomnělo na protokolární pravidla a zvyklosti. „Snad jenom ochranka a pořadatelé byli chvilkami bez sebe hrůzou, protože pan prezident se jim ztratil v tančícím davu a na své místo téměř nedošel," přečetli si Třešťané v říjnu 2007 v místním radničním měsíčníku Naše město o poslední Klausově návštěvě.

Václav Klaus přijel jako prezident do Třeště poprvé v květnu 2004, kdy slavnostně odhalil pamětní desku na domě J. A. Schumpetera. Tehdy byl historicky prvním českým či československým prezidentem, který toto město na Jihlavsku navštívil.

Autor: Jiří Jíra

20.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jeden z největších rybníku Vysočiny ukázal, co skrývá pod hladinou. Rybáři vylovili například kapry, sumce, okouny, štiky, amury, marény i tolstolobiky.
50

Rybáři vylovili Veselský rybník

Spělkovští volili v budově místního obecního úřadu.
9

Ve Spělkově vyhrál Okamura

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

OBRAZEM: Rybáři volili v pátek, v sobotu lovili rybník

Vojnův Městec – Už v pátek volili rybáři z vojnoměsteckého Rybářského spolku M.

Šel jsem volit, abych si později nemusel nadávat, prohlásil senior

Rokytno – K volební místnosti se vydali i ti, jejichž pohyblivost je kvůli zdravotním komplikacím značně omezena. „Letošní volby jsem si nemohl nechat ujít,“ vyjádřil se sedmašedesátiletý Oldřich Tatíček z Rokytna, který je odkázán na invalidní vozík.

Manželé z Třeště využili ve Žďáře voličské průkazy

Žďár nad Sázavou – Hned úderem 14. hodiny v pátek 21. října začali lidé ve Žďáře hlasovat pro své favority do sněmovních voleb. Někteří i chvilku čekali - o pár minut dříve přišli třeba první voliči, jejichž volební místností je ve žďárském gymnáziu. Po 14. hodině se hned začali trousit další.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení