Nejznámější a největší tragédií co do počtu obětí se stal výbuch bomb na hrotovickém náměstí 8. května. „Zahynulo tam 114 místních a 36 rudoarmějců," řekl Jaroslav Bašta z Muzea Vysočiny Třebíč.

Bomby z náletů však dopadly také na řadu dalších obcí na Třebíčsku již o den dříve. „Ten den začala řada útoků na postavení německé armády, ale nejen na ně. Bombardovaly se i vesnice a města," popsal Bašta.

To potvrzuje i zápis v rouchovanské kronice: „Sedmého května v osm hodin ráno začalo prudké letecké bombardování ruskými letadly v okolních obcích: v Rešicích, Dolních a Horních Dubňanech, Dalešicích, Přešovicích."

Nejvíce obětí měli ten den v Dalešicích. Krásné májové pondělí se změnilo v tragédii téměř přesně v poledne, kdy se nad obcí objevila bojová letadla. Jejich nálet nepřežilo sedmadvacet tamních občanů.

Další den se bombardování přesunulo do okolí Moravských Budějovic. Bomby dopadly i na samotné město. „Naštěstí tak velké ztráty jako v Dalešicích a Hrotovicích tam nebyly. Zemřel jeden člověk," dodal Bašta.

A umíralo se i v dalších obcích. Čtyři lidé zemřeli v Čáslavicích a zřejmě stejný počet rovněž ve Valči.

„Nemám to potvrzené, ale říkali mi místní, že tam jedna rodina zahynula u oběda, že jim spadla bomba přímo do kuchyně," sdělil Jaroslav Bašta.

Bombardování se nevyhnulo ani Opatovu. „Stalo se to 8. května, kdy na Opatov dopadla bomba. Střepiny zasáhly asi šest lidí, všichni nakonec svým zraněním podlehli. Jejich památku uctíme 7. května v 15 hodin," připomněla starostka Opatova Lenka Štočková.

V posledních dnech války bylo podle historiků zasaženo ruskými nálety přes šest desítek obcí. Zahynulo při nich více než třináct set lidí. Mezi nejvíce postižená místa v celé republice patřily Hrotovice.