Az ágak nem tartoznak a biohulladék konténerbe! Maďarská věta znamená větve nepatří do nádoby na bioodpad. Jenže větve i celé stromky v nich neustále nachází zaměstnanci technických služeb v Okříškách. Starosta Zdeněk Ryšavý přitom upozorňuje, že kontejnery slouží pouze na kompost. „Vysvětlujeme to lidem každý rok a každý rok nastane to samé. Nevíme už, jak je přesvědčit. Proto jsme vyzkoušeli tuhle metodu. Když nerozumí češtině, možná porozumí maďarštině a mongolštině,“ popsal se smíchem Ryšavý.

Ten zároveň přišel s nápadem použít cizí jazyky. „Jde samozřejmě o vtip a nadsázku. Chtěli jsme zareagovat originálně,“ vysvětlil starosta. Podle Ryšavého většina lidí upozornění respektuje. „Jenže se vždycky najde někdo, kdo ho poruší. Nevím, jestli je to hloupostí nebo leností. Na správné třídění přitom upozorňujeme na webu, sociálních sítích a rozesíláme i SMS zprávy. A nejde, aby někdo u kontejnerů stál a kontroloval ostatní, co vyhazují,“ dodal.

Větve nepatří do nádoby na bioodpad.Větve nepatří do nádoby na bioodpad.Zdroj: Se souhlasem Okříšek

Místní krok radnice oceňují. Mezi nimi je i Libor Láník. „U nás je problém větví v bioodpadu každoroční záležitostí. Vedení obce nás o tom pravidelně informuje. Problém pravděpodobně tkví v samotných lidech. Bioodpad doma třídíme, občas větve někde zahlídnu. Nicméně apel v maďarštině mě skutečně pobavil. Snad se lidé poučí,“ okomentoval výzvu muž z Okříšek.

I přesto, že situaci v městysi řeší humorem, lidem z technických služeb špatné třídění přidělává práci. Vedoucí Milan Kolář zmínil, že přetřídění zabere pracovníkům okolo hodiny. „Odpad svážíme dvakrát týdně, v pondělí a v pátek. Vždycky tam někdo tu větev hodí. Velkoobjemové kontejnery jsme poprvé vyndali minulý týden a zase v nich větvě byly. Naši chlapi kvůli tomu odpad na kompostárně musí přebrat a zkontrolovat,“ přiblížil vedoucí technických služeb.

Jaderná elektrárna Dukovany.
Rusy nahradí Američané: budou dodávat palivo pro jadernou elektrárnu Dukovany

Nádoby na bioodpad mají v Okříškách sedm let. „Za tu dobu tam lidé naházeli i věci, které tam vůbec nepatří. V minulosti jsme v kontejnerech našli i uhynulého králíka nebo slepici. Nebo dovnitř lidé hodí slupky od brambor. To je samozřejmě v pořádku, jenže zůstanou v igelitovém pytli, který tam už nepatří,“ posteskl si Kolář a doplnil, že když nefunguje čeština, možná pomůže jiný jazyk.