Komise tam za celých čtrnáct hodin své služby přihlížela odevzdávání pouhých patnácti hlasů. Tolik jich ale stačilo, aby zaznamenali nadprůměrnou volební účast.

„Trvale žijících voličů tady je sedmnáct, volilo jich patnáct," vyčíslil vysokolhotský starosta František Plášil.

O zpestření se zato komisařům postarala média, která se při každých volbách zajímají o to, jak se volí v nejmenší obci. „Máme to tady vždycky pestré. Tentokrát jsme tu měli Právo, Novu, Primu, 5+2 dny, Deník a telefonicky se vyptávali i z ČTK," vyjmenoval starosta s úsměvem.

Ani ve chvílích, kdy žádní reportéři zrovna nebyli na obzoru, se však tříčlenná komise a zapisovatel nenudili. „Jsme tu všichni zastupitelé, takže jsme řešili obecní záležitosti," vysvětlil starosta a poznamenal, že se komise už roky schází v téměř stejném, ryze mužském složení. „Ženy sem nechtějí. Raději jsou na zahrádce, zvlášť když je takhle hezky. Nikdo nám ale takhle nic nenapeče," shodli se členové komise, že by se na stole ve volební místnosti chutná buchta určitě pěkně vyjímala.

Jak bylo naznačeno výše, za volební účast se Vysokolhotští určitě nemusí stydět, přesáhla totiž osmaosmdesát procent. Kdoví, jednou by se mohli třeba pochlubit i stoprocentní. „Ale to by to tu bylo jako za totality," zavtipkoval zastupitel a člen komise Jan Mazanec.

Ve srovnání s výsledky minulých voleb do Poslanecké sněmovny, kdy ve vsi získaly hlasy pouze čtyři strany - ODS a KDU-ČSL pět, ČSSD a KSČM dva, letos voliče z Vysoké Lhoty zaujalo více politických subjektů. Šest hlasů dostala KDU-ČSL, tři ODS, po dvou KSČM a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury, po jednom pak ČSSD a ANO 2011. „Pravice zvítězila, to je dobře. Člověk se jen trochu pozastaví nad tím, jaká jsme malinká vesnice, a jaké rozdílné názory místní obyvatelé mají," komentoval výsledek voleb starosta.

Dominika Dufková