Poněkud paradoxně zní tato informace ve chvíli, kdy na konci února zažíváme nejtužší mrazy možná nejen této zimy. Nynější teploty jsou údajně až deset stupňů pod dlouhodobým průměrem, mrazivé počasí má gradovat na prahu posledního únorového týdne.

Průměrná měsíční teplota vzduchu v Kraji Vysočina v lednu 2018 byla 1,1 stupně Celsia. Na řadě míst kraje bylo ale ještě tepleji. Nejvyšší lednová průměrná měsíční teplota měla hodnotu 2,1 stupně Celsia a naměřena byla na dvou místech Havlíčkobrodska. „Nejvyšší průměrná měsíční teplota vzduchu byla naměřena na stanicích Libice nad Doubravou a Havlíčkův Brod,“ zdůraznil ve statistice Pavel Zahradníček, který přehled spolu se Svatavou Kozlovskou zpracovával.Nad celokrajským průměrem bylo dále také v Košeticích (1,7 stupně Celsia) a v Jihlavě (1,6 stupně).

Naopak nejnižší průměrná měsíční teplota měla hodnotu plus 0,5 stupně Celsia a zaznamenána byla na stanici Bystřice nad Pernštejnem. Na žebříčku pak následovaly stanice Nový Rychnov a Vatín s měsíčním průměrem 0,8 stupně Celsia, těsně pod celokrajským průměrem naměřila stanice Sedlec, kde měli v lednu přesně jeden stupeň Celsia.

Možná ještě zajímavější bude pohled na letošní lednové vysočinské teplotní rekordy. „Nejvyšší maximální teplota vzduchu 12,5 stupně Celsia byla zaznamenána 29. ledna na stanici Moravské Budějovice,“ uvedl Zahradníček. Naopak nejnižší minimální teplota vzduchu minus 9,2 stupně Celsia byla zaznamenána 22. ledna na stanici Vatín.

Ilustrační foto.
V sedmi lokalitách budou psi chodit pouze na vodítku

Jestliže lze na jedné straně odchylku od průměrných dlouhodobých měsíčních lednových teplot z let 1981 až 2010 charakterizovat jako významnou, z hlediska srážek představuje letošní leden normál. „Průměrný měsíční úhrn srážek v Kraji Vysočina byl 38,4 milimetru, což je 95 procent z normálu za roky 1981 až 2010,“ upřesnil data Zahradníček.
Na srážkově nejbohatší letošní leden budou vzpomínat obyvatelé Žďárska. Zcela opačně to letos vypadalo na Havlíčkobrodsku.

Nejvyšší měsíční srážkový úhrn 63,5 milimetru byl naměřen na stanici Sejřek. Následuje stanice Bohdalov s hodnotou 63,0 milimetru, třetí je Věcov, kde bylo naměřeno 56,3 milimetru.

Naproti tomu nejnižší měsíční srážkový úhrn 31,1 milimetru byl zaznamenán ve Světlé nad Sázavou, druhá v pořadí je stanice Štoky se 31,3 milimetry měsíčního srážkového úhrnu. Následuje stanice Nová Ves na Třebíčsku s hodnotou 31,6 milimetru. „Nejvyšší denní úhrn srážek 22,0 milimetru byl zaznamenán 10. ledna na stanici Sejřek na Žďársku,“ poukázal na jiný rekordní ukazatel zpracovatel statistiky.

Ilustrační foto.
Podvodníci na Žďársku při směně peněz obrali obsluhu

Rekordními záznamy ohledně výšky sněhové pokrývky v letošním ledu se pro změnu může chlubit Pelhřimovsko. „Nejvyšší celková sněhová pokrývka 25 centimetrů byla naměřena 20. ledna na stanici Nový Rychnov, nejvyšší výška nového sněhu 14 centimetrů byla naměřena 19. ledna na stanici Počátky,“ uzavřel ohlédnutí za lednovým počasím na Vysočině Pavel Zahradníček.