Do dvou týdnů vznikne na Vysočině první Senior Point, který zřídí Kraj Vysočina v rámci česko-ra-kouské spolupráce. Dosud funguje podobné místo v kraji pouze v Třebíči, kde podobné poradenské centrum pro seniory zajišťuje město. Pro starší lidi by měl být Senior Point prvním místem, kam se vydají, když si například nebudou vědět rady s nějakou administrativní nebo finanční záležitostí. „S postupem věku je u seniorů horší funkční gramotnost, takže bude Senior Point mimo jiné fungovat jako místo, kde se budou moci lidé zeptat, jak správně vyplňovat formuláře nebo jak mají postupovat, když se například zadluží," uvedl několik příkladů, k čemu bude takové místo sloužit, radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál.

Centrum bude propagovat také takzvané Senior pasy, které zprostředkují slevy lidem od pětapadesáti let. Komplexní informace budou každý den zajišťovat dva odborní pracovníci. „Senior Point bude fungovat každý den, střídavě v dopoledních a odpoledních hodinách," dodal Krčál.

Bude jich více

Poradenské centrum bude umístěné zprvu na krajském úřadě, ale do budoucna chce kraj najít místo v centru Jihlavy. Další místa mají časem podle radního Krčála vzniknout i ve Žďáře nad Sázavou a  Novém Městě na Moravě.

Otevření Senior Pointu v Jihlavě vítá také předsedkyně krajské rady seniorů a  předsedkyně svazu důchodců Pavla Radová. „Určitě se nějak začít musí. K nám na svaz důchodců chodí dost často lidé, kteří chtějí s něčím poradit, ale my na to nejsme fundovaní. Je dobré, když vznikne místo s odborným poradenstvím," podotkla Radová.