„V letech 1947 – 1992 se Čechoslovákům podařilo vybojovat titul mistra světa šestkrát, z toho třikrát v Praze. Česko zatím na MS v hokeji získalo šest zlatých medailí plus zlato z OH v Naganu. Slovensko má jedno zlato. Já mám puky ze všech těchto akcí. Jen v případě zlatého úspěchu z let 1947 a 1949 jde o repliky. Tehdy se totiž hrálo s černými puky, potištěné se speciálním logy se začaly dělat až později,“ vzpomíná na největší hokejové úspěchy Pokorný.

Ten už se těší na letošní mistrovství a bude fandit. Samozřejmě bude rád, pokud se mu podaří opatřit také další černý suvenýr do sbírky. „Je škoda, že se našim už moc nedaří. Zlato cinklo naposledy v roce 2010. Přitom si myslím, že český hokej má na víc, než jen obsazovat páté až osmé místo,“ dodává Pokorný.

Muzikálový herec a zpěvák Richard Pekárek.
Muzikálový herec Richard Pekárek: Rodina musela sledovat moje představení

Při rozhovoru zazní také jméno kamaráda Pavla Křížka, který dřív dělal maséra hokejové reprezentace. Pokornému vozil puky z akcí z celého světa. Prý nikdy nezapomněl a bez jeho pomoci by sbírka nebyla tak cenná. Občas ale napomůže náhoda a dá se získat rairt. Třeba puk z MS 1962 v Colorado Springs v USA.

„V té době byla postavena Berlínská zeď a celý Východní blok americké MS bojkotoval. Puky z této akce jsou vzácné, vyráběly se v Americe a všechny tam zůstaly. Já jsem jeden objevil před několika lety na Aukru. Udělal jsem si radost pod stromečkem. Je vidět, že ten puk opravdu hrál,“ uzavírá Pokorný.

Děti besídku pečlivě nacvičovaly, v neděli vše předvedou rodičům.
OBRAZEM: Děti v Krahulčí potěší své rodiče