„Pokud s naší společností podepíšete smlouvu, ušetříte až třicet procent.“ Takovými či obdobnými slovy se snaží řada podomních prodejců nalákat potencionální zákazníky na „výhodnou“ koupi různého zboží či „zaručeně“ levnějších služeb.

Podomní prodej je pro většinu lidí obtěžující. Obchodníci jim totiž často nutí věci či služby, které nepotřebují, 
a tudíž o ně nemají zájem. Podomní prodej na Pelhřimovsku zakázala už řada měst včetně Pelhřimova. Nyní se 
k nim nově přidal i Pacov. Tam nařízení o zákazu podomního prodeje na území města, včetně jeho místních částí (Bedřichov, Jetřichovec, Rouč᠆kovice, Velká Rovná a Zhoř), začalo platit 1. července.

Výjimku ze zákazu tvoří například veřejné sbírky nebo očkování zvířat. Podomnímu obchodníkovi za porušení nařízení hrozí několikatisícová bloková pokuta.

„Rada města vydala toto nařízení na základě podnětů ze strany občanů a našich zařízení, jako byl například Dům seniorů. V Pacově žije určitý počet starších občanů a byli bychom neradi, kdyby byli obtěžováni. Aby na naše seniory zvonili nějací zprostředkovatelé a oni pak byli nešťastní, kolik a za co vlastně platí,“ přiblížil starosta Pacova Lukáš Vlček.

Ten zároveň připojil svoji ne právě dobrou osobní zkušenost. „Párkrát jsem se stal  přímým účastníkem, kdy na mě určité firmy zvonily. Vždy se jednalo o firmy, o kterých si osobně nemyslím nic hezkého,“ sdělil pacovský starosta Vlček.

„O toto nařízení už bojuji zhruba tři roky. V našem domově důchodců jsme se s podomním prodejem setkávali  od roku 1997, leckdy i dvakrát týdně,“ nechal se slyšet ředitel Domu seniorů a Domova důchodců Pacov, Václav Hrobský.

Václav Hrobský následně pokračoval: „Prodejci klientům nabízeli šperky, zlato, peřiny nebo výhodné tarify na elektřinu. Obtěžovalo to naše babičky a dědečky, ale i nás, protože právě my jsme pak za klienty vyřizovali zrušení, 
a leckdy to byl běh na dlouhou trať,“ dodal ředitel.

Podomním prodejem se rozumí nabízení nebo prodej zboží či služeb, při němž je potenciální kupující zboží či služeb vyhledáván prodejcem bez předchozí objednávky mimo veřejná prostranství, zejména obcházením jednotlivých domů, bytů, prostor sloužících k podnikání a podobně.

„U prodejce není žádný argument, že nevěděl, že v Pacově nařízení platí, to je jeho problém, sám si to musí zjistit. To je jako když jedu na dovolenou třeba do Rakouska, je v mém zájmu zjistit si, kolik mohu jet po dálnici,“ upozornil starosta s tím, že od 1. července, kdy začalo nařízení platit, nezaznamenal žádnou stížnost na praktiky podomních prodejců.