Parkovací dům by měl stát v Husově ulici nedaleko budovy soudu. Přitom budování parkovacího komplexu nebude nijak náročné. Havlíčkobrodská radnice plánuje jen k současnému stání, které se nachází mezi budovou policie a sousedním bytovým domem, přistavět patro. Tím by v objektu vznikla  téměř stovka nových  parkovacích míst. „Parkovací dům je potřeba. Množství aut v centru neustále roste. V současné době to jsou stovky lidí, kteří hledají v Brodě marně místo k parkování," popsal  místostarosta Libor Honzárek.

„Jezdím do centra skoro denně. Najít místo k parkování je velký problém. Je to třeba nějak řešit," potvrdil Honzárkova slova řidič Milan Plašil. Na věčně ucpaný Brod si stěžují i řidiči linkových autobusů.

Stavba byla cílem protestů a petic

Plán na vybudování parkovacího domu je přitom už pořádně „vousatý". Radnice se tímto projektem zabývala ještě v době, kdy byl starostou města Jaroslav Kruntorád.

Současní radní o návrhu stavby parkovacího domu začali znovu mluvit asi v roce 2011. Ovšem obyvatelé domu, který měl s parkovištěm sousedit, proti stavbě sepsali petici a radním poslali otevřený dopis. „My, níže podepsaní vlastníci a spoluvlastníci bytů a další občané Havlíčkova Brodu, zásadně protestujeme proti zcela tajně připravované výstavbě patrového parkoviště naproti panelovému domu Husova 1 868 – 1 871 a s touto realizací naprosto nesouhlasíme," stálo v dopise.

„Byty jsme od města odkoupili za nejvyšší cenu, za jakou byly v Havlíčkově Brodě prodávány, a teď se nám mají znehodnotit nějakou železobetonovou obludou, která by se zde měla objevit a zcela zastínit byty v prvním, druhém a možná i vyšším nadzemním podlaží," pokračoval dopis.

„Obávají se, a je to naprosto logické, že by jim dvoupatrový parkovací dům se stovkou parkovacích míst zhoršil podmínky k životu. S těmi občany se musí hovořit nejdřív. Dovedu si představit, že by část parkovacích míst v tom domě byla vyhrazena přímo jim," vyjádřil se tehdy k petici havlíčkobrodský radní Libor Honzárek.

Současně poznamenal, že nové parkovací domy jsou moderně skloubené s četnými prvky městské zeleně a stavebními úpravami reagují na výsledky hlukových studií, které se obvykle při stavbách tohoto typu provádějí.

Obyvatelé bytového domu v Husově ulici nejsou z obnovení záměru na stavbu obřího parkoviště nadšeni ani dnes. „Bojíme se o parkovací místa pro svoje auta," říkají a nelíbí se jim vůbec, že by se měla místa ke stání v parkovacím domě prodávat.

Nejspíš takzvanou obálkovou metodou, kterou radní v Havlíčkově Brodě, ale nejenom  tam, používají v poslední době často a rádi. Podle havlíčkobrodského zastupitele Milana Plodíka by měla mít radnice vůči obyvatelům bytového domu v sousedství parkoviště ohledy, zvlášť vůči obyvatelům bytů v nižších patrech.

„Lze předpokládat, že budou obtěžováni hlukem a vším co s takovou stavbou souvisí. Proto by jim měla radnice vyjít vstříc a nabídnout jim parkovací místa v domě zdarma. Jenže o tom nechtějí brodští radní ani slyšet. Místa se mají prodávat," konstatoval zastupitel Plodík s tím, že stavba parkovacího domu je na druhé straně potřebná, protože míst k parkování je v Havlíčkově Brodě zoufale málo.

Stavba parkovacího domu vyjde asi na 20 milionů, což je podle radního Honzárka suma maximálně možná.