Někteří lidé si vylili zlost adresně. „Přišly mi zprávy přes Messenger nebo mailem. Že prý přijímáme ukrajinské děti do školek a na naše tam tam nebude místo,“ sdělil třebíčský starosta Pavel Pacal.

Vedení města podobné vzkazy notně pobouřily. Dětí ukrajinských uprchlíků je v třebíčských základních školách asi osmdesát, v mateřských kolem patnácti. „Přičemž za posledních deset let v Třebíči nebylo jediné dítě, které by nebylo umístěno do mateřské školy, pokud o to rodiče měli zájem. Kapacitu máme dostatečnou. Takže tvrzení, že bychom české děti odmítali, protože je kapacita obsazená ukrajinskými dětmi, je absolutní, ale absolutní nesmysl. A co se týče základních škol, myslím si, že bychom do nich bez problémů mohli přijmout stovky dalších dětí,“ vyjádřil se k těmto fámám starosta Pavel Pacal.

Třebíčský herec Jiří Vyorálek se skupinu Dr.VyKaPe
Vyorálek, Navrátil a Matonoha přivedli Třebíč do varu. Hrálo se pro Ukrajinu

Příchod uprchlíků do Třebíče v současné době stagnuje. Nově příchozí sem nyní dorazí zejména v rámci přerozdělování, které bude v kompetenci kraje. Ti už ale zřejmě nebudou bydlet u soukromých osob. Jedná se o nouzové bydlení například na ubytovnách. „Kapacity ubytování u soukromých osob, které dřív nabízely přístřeší uprchlíkům opravdu masivně, jsou v současné době už víceméně vyčerpané,“ sdělil místostarosta Pavel Janata.

Ten zároveň dodal, že město pomáhá i se zaměstnáváním Ukrajinců. „Spolupracujeme s Okresní hospodářskou komorou Třebíč. Ta na základě požadavků zaměstnavatelů na Třebíčsku pravidelně nabízí možnosti pracovního uplatnění pro uprchlíky,“ vysvětlil Janata.

Třebíč pomáhá svému partnerskému městu Rachiv na Ukrajině. Lidé mohou do tamního uprchlického tábora posílat humanitární pomoc, pomáhat mohou i ukrajinským vojákům.
Třebíčané pomáhají ukrajinskému Rachivu: sbírka zamíří do uprchlického tábora

Jedná se o reakci na další nepodložené zprávy, že uprchlíci podle nich do České republiky přišli, aby se zde nechali živit. „Devadesát procent lidí, kteří se ptají na ubytování, se zároveň ptá i na práci. Takové ty řeči, že nás tady někdo vyžírá a my na něj doplácíme, to je naprostá nehoráznost. Pokud má někdo potřebu takové věci šířit, tak ať si nechá v uvozovkách vybombardovat dům, stoupne si někde s igelitkou a ať si zažije to, co oni,“ dodal starosta.