Místem bylo možné projíždět až sedmdesátikilometrovou rychlostí, ale už dnes si řidiči musejí dát pozor, protože pracovníci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostali pokyn značku se sedmdesátkou odmontovat. Lhůtu mají do středy. Od toho okamžiku bude platit maximální povolená rychlost pro tento úsek označený jako obec tedy padesátikilometrová rychlost.

„Většina řidičů sedmdesátku nedodržuje. Snížením rychlosti snad dosáhneme toho, že budou jezdit přes křižovatku pomaleji," míní ředitelka krajské pobočky ŘSD na Vysočině Marie Tesařová.

S návrhem na snížení rychlosti přišlo samo ŘSD poté, co se u Tří věžiček v neděli 22. července stala další vážná dopravní nehoda, při níž se zranilo osm lidí z toho dva velmi vážně.

„Návrh jsme konzultovali s policií, která proti tomu nic nenamítala, a krajský odbor dopravy nám na konci minulého týdne poslal dopis, kterým snížení rychlosti povolil," vysvětlila Marie Tesařová.

Kraj dal ŘSD lhůtu pro odstranění značky se sedmdesátkou do středy 15. srpna. „Mluvila jsem s kolegy a ti mi řekli, že značku stihnou odstranit ještě během pondělí," řekla včera odpoledne Marie Tesařová.

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové je snížení rychlosti v tomto místě na padesát kilometrů v hodině úplně krajní řešení.

„Pokud to pomůže bezpečnosti křižovatky, tak budeme rádi. Je otázka, jak se to projeví na plynulosti dopravy hlavně ve špičce," poukazuje na možný problém Dana Čírtková.

Při dopravní zácpě by mohly vzniknout komplikace na dalším nebezpečném místě, které je vzdáleno jen pár desítek metrů. Jde o nájezd na dálnici D1. I na tomto místě se stala řada dopravních nehod. Jejich bezpečnost by vyřešila úplná přestavba.

Křižovatku u Tří věžiček čekají ještě další úpravy značení. Přibýt by měly opticko-psychologické brzdy. Jde o příčné pruhy na silnici. Ty zvyšují hluk pneumatik u auta, a řidiče tak mají přimět k větší obezřetnosti. Opatření je zatím ve fázi zpracování návrhu.

Před křižovatkou už byl v obou směrech položen červený asfalt, jehož drsnější povrch snižuje brzdnou dráhu. Tentýž asfalt s červenou barvou je například na nebezpečné křižovatce Kasárna nedaleko Telče, kde se kříží dvě silnice první třídy. Podle Tesařové patří tyto dvě křižovatky k nejnebezpečnějším v kraji a řidiči by měli vždy, když jimi projíždějí, zvýšit svoji ostražitost.