Největší zastoupení mezi cizinci, kteří projdou třebíčskými informačními centry, mají Američané se 17 procenty a dále Němci, Slováci a Rakušané. „Tyto národnosti tvoří dohromady asi polovinu všech cizinců, ale jezdí k nám návštěvníci ze všech koutů světa. V letošním roce zavítali do města i jednotlivci ze Srí Lanky, Austrálie nebo Mexika," informovala vedoucí turistických a informačních center v Třebíči Dagmar Juráňová.

Podle ní se zvyšuje počet turistů přijíždějících z Izraele, a naopak lehký pokles zaznamenalo město v letošním roce u Francouzů. „Stabilní počet přijíždí každý rok Holanďanů. Jsou zvyklí trávit dovolenou v karavanech v kempech, kterých je tady v okolí několik," dodala Juráňová.

Největším lákadlem pro zahraniční turisty jsou především třebíčské památky UNESCO. „Například Japonce zajímají pouze památky UNESCO. Mají itinerář a trasu a jedou po České republice po památkách UNESCO. To je pro ně značka," popsala Juráňová.

Pro turisty je krom památek také důležitá jazyková vybavenost lidí, kteří na místě provázejí. „Nabízíme prohlídky synagogy a židovské domácnosti v němčině a angličtině. Některé naše brigádnice zvládají i ruštinu. Ty samé jazyky nabízíme i v rámci malého a velkého okruhu po židovské čtvrti a v bazilice svatého Prokopa. Kolegyně v Národním domě nabízí okruhy po náměstí, které jsou zatím pouze v češtině," vyjmenovala Juráňová.

Pestrou jazykovou paletu nabízí informační brožury a letáčky. Ty jsou krom angličtiny a němčiny například také ve francouzštině, španělštině, ruštině, polštině a holandštině. „Historii synagogy i domu Seligmanna Bauera máme přeloženou například i v hebrejštině, čínštině a japonštině," doplnila Juráňová.

Zvýšit počet zahraničních turistů by podle očekávání pracovníků z turistických center měly návštěvy zahraničních novinářů, tour operátorů a zástupců velkých cestovních kanceláří. Do Třebíče by ještě během září měli zavítat z Japonska, Ruska, Izraele, Indie, Velké Británie i USA.

Pro každý press trip, organizovaný agenturou Czechtourism, připravují průvodkyně z Městského kulturního střediska Třebíč (MKS) speciální nabídku dle požadavků. Někdy se jedná o celodenní program, nebo třeba jen dvouhodinové zastavení s prohlídkou toho nejzajímavějšího, co naše město nabízí.

„Například ruská delegace stráví spolu s televizním štábem v Třebíči celý den. Mezi největší atraktivity patří samozřejmě památky UNESCO, bývalý klášterní areál s románsko-gotickou bazilikou, galerie, nově vzniklá vyhlídková místa a genius loci židovské čtvrti," sdělila ředitelka MKS Třebíč Jaromíra Hanáčková.