Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Turisticky pozapomenutému Jiříkovu vévodí ptactvo

Jiříkov – V oblasti tak trochu turisticky pozapomenuté, konkrétně mezi městy Habry a Chotěboř na Havlíčkobrodsku, se v okolí vesničky Jiříkova nachází malý přírodní ráj.

7.9.2012
SDÍLEJ:

Čerstvý vzduch, půvabná krajina, zajímavé informace i odpočinek. To vše je na stezce u Jiříkova k mání.Foto: Radka Kárníková

A právě sem dnes pozveme čtenáře Deníku.

Zmíněný „ráj" samozřejmě nevznikl sám o sobě, byť příroda je, jak všichni dobře ví, mocná čarodějka. Ruku k dílu  přiložili zejména členové Ornitologického klubu Vysočina. Ti se totiž již patnáct let starají o zachování zdejší nenarušené přírody, a kromě toho se postarali o vznik unikátní ornitologické naučné stezky.

K jejímu začátku se dá pohodlně dostat třeba autem. Ovšem na vlastní stezku, která měří asi čtyři kilometry, se už musí pěkně pěšky. Ale není se čeho obávat, zvládnou ji i méně zdatní turisté a s nimi i děti.

První zastavení ornitologické stezky je umístěno hned u Jiříkovského rybníka. A již zde je na co se dívat.
Kromě všudypřítomných kachen divokých mají na rybníku své „flíčky" i rackové chechtaví a s nimi  i volavky bílé.
Ornitologové, ale i místní lidé by potvrdili, že k vodám Jiříkovského rybníka čas od času zavítá i majestátní orel mořský. Ovšem vidět ho, to se jen tak někomu nepoštěstí. Ale kdo ví, třeba právě vám se to podaří…

Stezka vaše kroky zavede také do přírodní rezervace Havranka. A právě tu si oblíbil například i vzácný čáp černý. U dalšího rybníka, jmenuje se Ptačí bláto, můžete zahlédnout téměř neznámé vodouše či ledňáčka říčního.

Energie přímo
 ze středu Země

V případě, že je nezahlédnete, nebuďte smutní, neboť  na vás čeká další zajímavá přírodní podívaná. Nabídnou vám ji Sedletínská jezírka nebo další místní vodní „oko" – Zmijí jezírko.

A těšit se můžete i na vlastní závěr putování. To totiž vrcholí u čtyřmetrového keltského menhiru. O něm se říká, že jím proudí energie ze středu Země. Proto k němu často přicházejí lidé s léčivými schopnostmi, čerpají u něho svoji další sílu.

Pokud jsme se v úvodu nezmínili o tom, že součástí stezky jsou informační tabule i místa k odpočinku, tak se to dozvídáte právě teď.

A navíc: ti z vás, kteří se chtějí o ptácích a přírodě dozvědět víc, mohou využít pozvání ornitologů a zúčastnit se řady akcí, které pořádají. Za všechny připomeňme například tradiční jarní Vítání ptačího zpěvu.

Radka Kárníková

Autor: Redakce

7.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bratři Ebenové.

Na žďárském pódiu se potkají bratři Ebenové a Robert Křesťan & Druhá tráva

Ilustrační foto.

Do obecního úřadu vnikl zloděj

Úsekové měření u Meziříčí přešlo do ostrého provozu

Velké Meziříčí – Ze zkušebního do ostrého provozu již přešlo úsekové měření na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Lhotkou. Kvůli rekonstrukci komunikace je tam rychlost snížena na osmdesát kilometrů v hodině, mnozí řidiči však toto omezení mezi 146. a 153. kilometrem nerespektují.

Krajská derby ve florbalové Národní lize bodový zisk nepřinesla

Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkův Brod – Utkání 5. kola Národní ligy – skupiny Východ proti tradičním rivalům florbalistům Bystřice i Žďáru příliš nevyšla.

Musilův memoriál ovládli závodníci z Nového Města

Studnice – Za krásného slunečného počasí se o uplynulém víkendu konal u turistické chaty ve Studnicích, nedaleko Nového Města na Moravě, v pořadí již sedmý ročník Memoriálu Cyrila Musila. V tomto roce byl navíc také mistrovstvím České republiky v přespolním běhu veteránských kategorií.

Školáci si na chvíli vyzkoušeli, jak se cítí nevidomí

Žďár nad Sázavou – Se životem především nevidomých lidí, ale i dalších osob s nějakým zdravotním handicapem, se měli možnost naučným a zároveň i hravým způsobem seznámit žáci Základní školy Švermova v rámci programu Hele lidi. Ten připravuje Aliterra, zapsaný ústav z Tasova na Velkomeziříčsku (dříve Slepíši).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení