„Já nejsem přímo odsud, ale chodím tu tak třikrát do týdne, takže mám představu, jak to tu vypadá. A je to hrozný. Okolní domy vypadají krásně, ale ta silnice je příšerná," říká Josef Picmaus z Třebíče. Díry na každém metru a obnažené panely hyzdí jinak pěknou část města.

„Opravují to tady každý rok, ale je to na nic," dodává další místní obyvatel, Josef Veselý. Problém to je již letitý. „Ta silnice je tam v neuspokojivém stavu více jak deset let," ví o problému vedoucí odboru dopravy Aleš Kratina.

Ostatně na území Třebíče se podobných silnic vyskytuje hned několik a jejich stav není o moc lepší.

Odbor dopravy se proto rozhodl přijít s novým řešením, které by mělo vydržet déle, než do nejbližšího zimního období. Použije k tomu novou technologii, kterou zatím vyzkouší právě v ulici Modřínová.

„Stávající vrstvy asfaltové emulze se odstraní. Celé se to očistí, půjdou pryč i zvětralé části panelu. Spáry se zalijí, podklad se vyrovná. Pak na to budeme pokládat asi pět vrstev geotextilie, která by měla zaručit, že se to nebude prorýsovávat. Následně to pokryjeme čtyřmi centimetry asfaltu, takže to bude vypadat jako klasická silnice," popsal Aleš Kratina novinku, v Třebíči dosud nepoužitou.

Podle jeho slov jde o kompromisní řešení. „Jde o kompromis mezi dvěma krajními variantami. Tou první je dělat to jako doposud a po zimě ji mít znovu ve špatném stavu. Druhou postavit kompletně novou silnici. To je však z finančních i organizačních důvodů mnohem náročnější," vysvětlil Kratina.

Akce by se měla uskutečnit v červnu. Radnice dá zatím zkušebně opravit jen krátký úsek v délce asi padesáti metrů. Pak se bude rok testovat, jak se materiál chová. „Předpoklad je, že by měla vydržet pět až šest let," dodal Kratina.

Pokud se technologie osvědčí, chce město takto opravit výhledově i betonovou vozovku v Kubišově ulici.