Stavbaři začaly s přemisťováním zeminy od křižovatky nedaleko třebíčské čtvrti Týn blíže k Pocoucovu tak, aby se svažitý terén vyrovnal. „Zároveň se řeší přeložky s dodavateli energií," podotkla mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

Kudy nová silnice povede vyznačují už teď oranžové kolíky. Pracovat by se mohlo ještě několik týdnů. Stroje zastaví až případný sníh nebo velký mráz.

Zemní a stavební práce doplní i těžaři, kteří budou muset vymýtit část lesa.

Pro řidiče se zatím nic nemění. Nejméně do září příštího roku budou jezdit po klikaté silnici kolem jediné samoty, která v úseku leží. Její obyvatele trápí značný provoz už dlouho. „Když jsem byl malý, projíždělo kolem pár traktorů a několik škodovek. Většina lidí tehdy jezdila hromadnou dopravou. V posledních letech je to ale stále horší," připomněl František Votoupal, který se v domku mezi Třebíčí a Pocoucovem narodil.

V samotě dnes žijí jeho rodiče. „Nestěžuje jim to život, to je příliš slabé slovo, přímo jim ho to otravuje," popisoval tamní hustotu provozu. Nový úsek má vést asi o padesát metrů dál od domku.

Dílo vyjde celkem na 97 milionů korun. „Financováno bude z Regionálního operačního programu Jihovýchod," upřesnila Svatošová.

Rychlost se zvýší

Zatímco řidiči si jej budou nejspíš pochvalovat, Pocoucovští mají už teď z nové silnice obavy. Nepřispělo k tomu ani to, že kraj budování obchvatu vesnice neplánuje. „Teď se od Třebíče k nám moc předjíždět nemůže, je to tam nepřehledné, až se to ale srovná, tak tam nikdo žádné zábrany mít nebude a do vsi bude vjíždět rychleji než teď," upozornil Votoupal.

Paradoxně tak na tom možná bude ještě hůř než jeho rodiče, od kterých frekventovaná silnice ustoupí. On se svou rodinou bude v Pocoucově žít dál přímo u ní. „Já mám tu silnici prostě na celý život," poznamenal.

„Nic tady nefunguje. Zpomalovací semafor nemá smysl, řada řidičů jej prostě ignoruje, není vůči nim žádná represe, takže si mohou dovolit jezdit tady osmdesátkou i předjíždět. Do oken už jsem si dal silnější skla, moc to ale nepomohlo," líčil František Votoupal.