„Mám velkou radost. Jsem šťastná i za obyvatele Brtnice. Bylo to pro mě překvapení, nečekala jsem to. Brtnice, o které třeba ani nikdo neveděl, že existuje, se nyní hodně proslavila,“ řekla starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Brtnice zabodovala hlavně díky třem výrazným proměnám. Ze zarostlé divočiny u zámku se podařilo udělat krásný anglický park, dříve zchátralá a zanedbaná sýpka dnes slouží jako zajímavý výstavní prostor a rok od roku je hezčí také Rodný dům Josefa Hoffamanna na náměstí.

„Je za tím obrovský kus práce. V případě zahrady jsme museli nejprve získat pozemek, pak začít s rozsáhlými úpravami. Podařilo se nám obnovit část ohradních zdí, kdy jsme sháněli staré cihly a dávali tam doslova cihlu po cihle. Neobešlo se to bez komplikací, když jsme měli v Brtnici povodně. Revitalizace parku probíhá několik let a ještě zdaleka nekončí,“ uvedla již dříve starostka Brtnice Miroslava Švaříčková.

Turistická chata na Čeřínku.
Sirotek mezi sjezdovkami. Čeřínek stále čeká, kdo se ho ujme

Podobný příběh má také sýpka nedaleko brtnického zámku, kde je nyní výstavní prostor pro historické šicí stroje a pro skvosty od uměleckých kovářů. Nebo Hoffmannův dům, kde se loni podařilo obnovit dvůr a podlahu. Vyprávět by mohl také poměrně dost zchátralý kostel svatého Karla Boromejského a blahoslavené Juliány, kde v roce 2018 repasovali vstupní dveře.

Brtnice se do finále soutěže dostala i loni, kdy získala cenu ministryně pro místní rozvoj. Historickým městem roku 2017 se loni staly Slavonice. Všechny peníze bude město investovat zpět do památek, jejichž obnova se tak mimořádně povedla. "Zatím přesně nevíme, kde peníze použijeme. Nabízí se další práce v sýpce, v zámeckém parku anebo v kostele svatého Jakuba, kde je třeba pořešit střechu," doplnila Švaříčková.

Ve městě se nachází například most s barokními sochami, dva kostely, dva židovské hřbitovy a další památky. Brtnická radnice se zasloužila i o částečnou opravu místního zámku, kterému se přezdívá Brtnické Hradčany a o který asi třicet let probíhal vleklý soudní spor. Ten jen dokončil postupnou devastaci památky, jež začala už po druhé světové válce. V prostorách byly byty, kanceláře nebo skaldy. Majitelem zámku se nakonec stal Oleg Rybnikář, na zámku nyní probíhají menší opravy.