Práce na přestupním terminálu, který v Třebíči propojí autobusovou a železniční dopravu, jsou již téměř hotovy. „Již se tam pohybují spíše lidé s košťaty a šroubováky, aby ještě dotáhli poslední šroubky a přemetli chodníky," popsal vedoucí třebíčského odboru dopravy Aleš Kratina.

Od 1. června začne k terminálu, kde vznikne zastávka městské autobusové dopravy s příznačným názvem Železniční stanice, jezdit linka číslo 1. To s sebou ponese také zvýšené náklady. „Díky těmto zajížďkám naroste počet vozokilometrů téměř o pět tisíc. Tím pádem je tu i nárůst celkové ceny za službu městské autobusové dopravy o více než 190 tisíc korun do konce letošního kalendářního roku. S těmito náklady odbor dopravy počítal ve svém rozpočtu, tudíž nebude potřeba žádné rozpočtové opatření," vysvětlil místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Postupně v průběhu června přibudou i další linky číslo 4, 10 a 13. K lince číslo 4 se mohli lidé vyjádřit v anketě, zda chtějí, aby k terminálu zajížděly pouze spoje s návazností na vlaky, nebo všechny bez výjimky. Vyhrála první varianta.

Nemocnice i terminál

„Účastnici ankety zmiňovali, že by při průjezdu autobusu dopravním terminálem nebyla obsloužena zastávka Nemocnice směrem Karlovo náměstí, a tím by se prodloužila docházková vzdálenost na zastávku z nemocnice," informovala Hana Máchalová z odboru dopravy.

Většina linkových autobusů začne zajíždět k terminálu od 14. června v souvislosti s celostátní změnou jízdních řádů. „Až na několik spojů od Velkého Meziříčí. Tam se počítá s objížďkou ulice Rafaelova. Kvůli ní by nebyly dodržovány jízdní řády, proto jsme se s krajem dohodli, že se zapojí až od 1. července nebo nejpozději od začátku školního roku," vysvětlil Kratina. Většina spojů bude po projetí přestupním terminálem pokračovat dále na autobusové nádraží, kde budou mít konečnou.

Třebíčané si budou moci poprvé oficiálně terminál prohlédnout příští týden v pátek a v sobotu. Od neděle 31. května začne zkušební provoz a otevřeno bude nové parkoviště před nemocnicí, kde je pro řidiče k dispozici 113 parkovacích míst. Při příležitosti otevření nového přestupního terminálu je připravena výstava, která mapuje historii železnice v na-šem regionu. Od 21. května do 1. června je výstava k vidění v malém sálu na Fóru. „Jedná se o putovní výstavu s třiceti panely mapující historii, jednatřicátý panel bude o Třebíči a její železnici," přiblížil Kratina.