Obleva s rychlým táním sněhu a intenzivním nočním deštěm ve čtvrtek ráno pozlobila obyvatele obcí, kterými protéká řeka Jihlava.

V chatové osadě ve Dvorcích dopoledne sledoval celou situaci Vladimír Mareček. Řeka Jihlava tam dosáhla maximální hloubky 98 centimetrů, do překonání prvního stupně povodňově aktivity chybělo ještě dvacet dva centimetrů. „Kolik přibylo vody, je vidět na schůdkách u řeky. Běžně je nad vodou všech sedm nebo osm schůdků, teď jsou to stěží tři. Hladina stoupla hlavně během noci, ale neohrozí nás, to už mám vypozorované," řekl Mareček a zavzpomínal na povodně, které osadu postihly v roce 2006 a 2002.

„Máme tu i značky, kam až voda dosahovala. Zaplavila nám zahradu i místní komunikaci, do chatek se naštěstí nikdy nedostala. Asi nejvíce jsou vždy ohrožené chaty pod silničním mostem," dodal osadník s tím, že řeka za jeho mládí bývala mnohem hlubší. „Já jsem se tu v jednom místě koupal, a dokonce jsem tam skákal šipky. Teď na tom samém místě projdete v holinkách, řeka je asi hodně zanešená. Z dětství si pamatuji, jak to tu čistil speciální traktor," doplnil Mareček.

Ti, kteří nyní v chatové osadě staví, s velkou vodou zákonitě počítají. „Chataři musí udělat taková opatření, aby jim voda nenatekla do chatek například navýšit sokly u stavby a podobně. Rozlitá voda zaplavuje hlavně sklepy chatek a zahrady. Dnes je situace v naprosté normě, řeka teče sto metrů od mého domu," sdělil místostarosta Dvorců Otomír Klubal.

Hladinu řeky Jihlavy ve čtvrtek bedlivě sledovali také v Lukách nad Jihlavou a nedalekých Bítovčicích. „Mohu potvrdit, že řeka u nás dopoledne dosáhla prvního stupně povodňové aktivity, tedy hranice 120 centimetrů. Nejde o nic vážného, řeka zůstává v korytě a nikoho neohrožuje," uvedla loucká místostarostka Lada Salátová. Také v Lukách totiž mají s povodněmi bohaté zkušenosti, vylévala se zde řeka i místní potoky. V záplavovém území leží celkem 55 budov. „Máme v plánu provést některá protipovodňová opatření. Vše je zatím ve fázi projektu," dodal starosta Luk Viktor Wölfl.

Řeku Jihlavu ve čtvrtek hlídali v nedalekých Bítovčicích. „Řeka zůstává v korytě," informovala starostka Eva Bendová.

Rychlá obleva se projevila nejen na řekách. Potíže s odtávajícím sněhem totiž byly i ve městech. Polenské a jihlavské profesionální hasiče ve středu zaměstnalo odstraňování ledových převisů z budov. „Hasiči k takovým zásahům jezdí jen v případech, je-li ohrožen lidský život, zdraví nebo majetek," řekla k tomu mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

ZUZANA MUSILOVÁ