V sobotu večer se v Růžené bude tančit. Až volební komise úderem dvaadvacáté hodiny uzavře na obecním úřadě volební místnost a pustí se do sčítání hlasů, neboť v Růžené se v sobotu uskuteční mimořádné komunální volby, v nedalekém kulturním domě, kde budou mít svůj ples místní sportovci, bude zábava právě nabírat na obrátkách.

V Růžené se sobotní dodatečné volby konají jako náhrada za neuskutečněné volby v řádném termínu komunálních voleb loni v říjnu. „Teď už to dopadne dobře. Nové zastupitelstvo si určitě zvolíme, dokonce tam vidím dva kluky, kteří by mohli dobře dělat starostu," přiblížil aktuální atmosféru v Růžené, jejíž jméno by jinak možná zapadlo, poslední starosta obce František Trojan.

Růženou ale v posledních měsících proslavily jiné tanečky než ty opravdové, kterými bude v sobotu vesnice žít.

Nejprve to bylo nepodařené sestavování kandidátek pro loňské komunální volby, pak improvizace při řešení aktuálních problémů, když se správy ujal Petr Klíma, úředník s omezenými kompetencemi pověřený Ministerstvem vnitra.

Na nového starostu i zastupitele čeká řada úkolů, které musí vyřešit sami.

Pro sobotní mimořádné volby se našlo v Růžené kandidátů dost, zvolit sedm budoucích zastupitelů by nemělo být problémem.

Ať už volby dopadnou jakkoliv, už teď je jisté, že správy obce, která má na 350 obyvatel, z toho zhruba 260 voličů, se ujmou mladí. Nejstarším na kandidátce sdružení nezávislých kandidátů Občané pro Růženou je třiačtyřicetiletý Josef Cirhan, který jde do voleb jako trojka.

Lídrem sdružení je třicetiletý Zdeněk Mezera, který se výrazně podílí na společenském a kulturním dění v obci v posledních letech. Dvojkou je o dva roky starší Pavel Maryška. Mladí nováčci figurují i na dalších příčkách kandidátky, jedině sedmatřicetiletá Renata Jiráková má zkušenosti z minulého růženského zastupitelstva.

Vedle sdružení Občané pro Růženou kandiduje ještě jeden samostatný nezávislý kandidát, a sice teprve jedenadvacetiletý Lukáš Laube.

Organizaci sobotních voleb v Růžené má na starosti pověřený úřad, který sídlí v Třešti. „Do volební komise jsme jmenovali zapisovatelku, členy volební komise pak jmenoval ředitel krajského úřadu," řekla Helena Vrzalová, vedoucí správního odboru Městského úřadu Třešť.

Vrzalová plánuje dvě osobní návštěvy sobotních voleb v Růžené, klíčové úkoly ji čekají po uzavření volební místnosti.

Po sečtení hlasů pojede s volebními výsledky do Jihlavy na regionální pracoviště Českého statistického úřadu, kde se po jejich převzetí objeví podstatné údaje na webu volby.cz. „Předpokládám, že do třiadvacáté hodiny by mohla mít okrsková volební komise vše sečteno. O půlhodinu později bychom mohli být v Jihlavě a o půlnoci by pak mohlo být všechno na webu," odhadovala Vrzalová. V neděli ráno by pak měly být výsledky dodatečných voleb z Růžené i na webových stránkách třešťské radnice i Obecního úřadu Růžená.

Mimořádné volby na Jihlavsku se v minulém volebním období konaly v Brtničce, pro pověřený úřad v Třešti i pro Helenu Vrzalovou osobně se jedná o první zkušenost tohoto druhu.

Podle odcházejícího starosty Trojana bylo vše na volby v Růžené připraveno už ve středu. „V minulých dnech dostali voliči domů hlasovací lístky, opakovaně jsem o nich informoval obecním rozhlasem. Připraveno je všechno i v samotné volební místnosti, přípravy na volby jsme dokončili ve středu odpoledne," popsal přípravy přímo v Růžené Trojan.

Termínový souběh s plesem sportovců vzali v Růžené jako realitu. „Pořadatelé plesu s termínem, v době kdy ministr vnitra volby na 31. ledna vyhlásil, už nemohli nic dělat," konstatoval Trojan.

Právě s ohledem na souběh obou událostí naopak odhaduje, že může v sobotu v Růžené chodit daleko více voličů ve svátečním oblečení. „Čekáme, že někteří odvolí při cestě na ples," doplnil Trojan.

Trojan stál v čele Růžené tři desetiletí. Když se na počátku devadesátých let minulého století obec osamostatnila, stal se jejím starostou a ve funkci vydržel až do minulého roku. Plán, že v pětasedmdesáti letech odejde do ústraní po komunálních volbách v říjnu 2014, ztroskotal, když se pro zmíněné volby nezaregistroval ani minimální počet kandidátů stanovený zákonem.

Po roce 2000 šlo do komunálních voleb v Růžené vždy jedno sdružení nezávislých kandidátů. Zájem ze strany tamních voličů při volbách nikdy neklesl pod padesát procent, v roce 2010 volilo zastupitele 67 procent voličů.