Tamní radnice nabízí k prodeji tři takzvané experimen-tální parcely. Ovšem vlastnit dům na takovém pozemku přijde majitele draho.

„Parcely jsou celkem tři. Nacházejí se v lokalitě Boží Muka. Jejich rozloha je zhruba 2 000 čtverečních metrů. Majitel si na nich může postavit dům až o rozloze 300 metrů čtverečních. Důležité je, že na těchto parcelách neplatí žádné limity, všechno záleží jen na fantazii a solventnosti majitele" sdělil starosta města Tomáš Škaryd.

Jak vysvětlil, jedná se skutečně o výjimečnou záležitost. V lokalitě Boží Muka, kde stojí nyní víc než sto nových rodinných domků, platí totiž přísná pravidla pro vzhled nemovitostí, a to už od samotného počátku, kdy se na Božích Mukách začalo stavět. To je víc než pět let. Ovšem majitelé budoucích nemovitostí jsou o těchto pravidlech včas informováni.

„Město nechalo na výstavbu v lokalitě Boží Muka zpracovat urbanistickou studii, která má zajistit jednotný estetický vzhled, jenž musí majitelé dodržet. Součástí studie je barva fasády, typ domu, ale například i pevně daná výška plotů," vysvětlil starosta Škaryd. To se ovšem některým zájemcům o koupi parcel nelíbí. Nechtějí, aby jim podobu jejich bydlení určoval úřad. „Já mám o svém budoucím bydlení trochu jiné představy. Nelíbí se mi stanovené limity. Nevím, proč by mi měl cizí architekt říkat, jak má vypadat můj dům, ve kterém chci žít," shrnul svoje dojmy při posledním prodeji parcel Radek Pleskač z Chotěboře. Nyní mají zájemci o netradiční bydlení šanci.

Na třech zvláštních parcelách žádné normy neplatí, ale tato svoboda není na poměry běžných stavebníků levná. „Za jeden čtvereční metr si město účtuje 700 korun, včetně DPH. To podle mého soudu není tak mnoho, protože jinde se parcely prodávají i v ceně tisíc korun za metr, ale s ohledem na rozlohu pozemku to není levná záležitost. Jedna samotná parcela přijde na víc než milion, s dalšími miliony je třeba počítat na stavbu," podotkl starosta.

Tři zvláštní parcely, na kterých mohou stát například netradiční podnikatelské vily, nechává město postupně zasíťovat.