Společné darování krve proběhlo mezi studenty Obchodní akademie v Třebíči letos již posedmé. Jednou z dárkyň se stala Michaela Černá z Moravských Budějovic. „Strach z neznámého trochu mám, ale snad to všechno zvládnu," řekla nad dotazníkem. Vyplnit jej musí prvodárci i ti zkušenější před každým odběrem.

Řada studentů přichází darovat krev po vzoru svých rodičů nebo známých. U Michaely Černé ale rozhodla spíše hromadná akce. „Můj strýc sice chodí darovat, s ním jsem se ale o tom nebavila. Po škole se to rozkřiklo, proto jdu. Je to možná to nejmenší, co může člověk druhému darovat," zamýšlela se studentka třetího ročníku obchodní akademie.

K odběru dorazila i letos maturující Nikola Popelová z Oslavan. Včera už podruhé. „Poprvé jsem byla loni při podobné akci školy, letos jsem dorazila se spolužačkou znovu. Všechno proběhlo asi tak, jak mělo," řekla.

Zařadila se tak mezi množství studentů několika středních škol na Třebíčsku, včetně Gymnázia v Moravských Budějovicích, které kolektivní darování krve organizují. „Statistiku si nevedu, troufnu si ale říct, že až 90 procent prvodárců v tom pokračuje," dodala vedoucí odběrového střediska Marie Dudíková.

Ze svého prvního odběru měla Michela Černá dobrý pocit. „Všechno proběhlo dobře, určitě toho nelituji, že jsem šla. Příště se budu snažit přijít znovu," přislíbila.

Hana Fukalová