I po prvním, druhém, a někde dokonce i třetím kole přijímaček mají některé střední školy a učiliště na Jihlavsku stále velké množství volných míst.

Například Střední škola automobilní Jihlava má v lavicích budoucích prvních roč-níků ještě kolem čtyřiceti nezaplněných židlí. „Vyhlásili jsme třetí kolo. Je málo studentů, nejhorší je to na oborech karosář a autoelektrikář, o tyto obory není zájem. Chceme ale tyto obory zachovat a budeme se snažit žáky ještě nabrat," vyjádřila se ředitelka Střední školy automobilní Jihlava Jitka Sobotková.

Automobilní škola žáky láká například na to, že si zde mohou zdarma udělat řidičské oprávnění, svářečský kurs nebo že praxi absolvu- jí ve smluvních servisech. „Snažíme se všemi silami," dodala Sobotková. Právě tuto školu čeká především kvůli nedostatku žáků v září slučování s ostatními jihlavskými středními školami.

Na Gymnáziu Otokara Březiny a Střední odborné škole Telč nebyl například obor Ekonomika a podnikání otevřen už ve školním roce 2013/2014 a otevřený nebude ani v tom následujícím. Ve školním roce 2015/2016 se chce však vedení školy pokusit tento obor znovu oživit. Naopak naplnit gymnázium nebyl problém, škola některé žáky musela i odmítnout.

Maturitní obory jsou už obsazené i na Střední škole stavební Jihlava. „Včera jsme tu měli na přijímacím řízení poslední uchazečku. Co máme ale nenaplněné, jsou učební obory. Tam jsou velké mezery. Malý zájem je o tesaře, truhláře, instalatéra, zkrátka všechny stavební obory," vyjmenoval ředitel Střední školy stavební Jihlava Pavel Toman s tím, že ve všech oborech jsou čtyři až pět volných míst.

„Neočekáváme, že by se k nám ještě hlásili žáci ze základních škol, spíš ještě přijdou žáci, kteří nezvládají maturitní obor. Už teď víme, že u nás například budou mít na maturitním oboru někteří žáci na vysvědčení i tři pětky a ve studiu nebudou moci pokračovat, takže si s žákem a jeho rodiči sedneme a budeme řešit přestup," informoval Toman.

Podle něj za nedostatek žáků ve stavebních oborech může nejen populační křivka, která jde dolů, ale také to, že manuálně zručnější obory nelákají. „Rodiče svým dětem hledají takové obory, kde budou sedět v teple a nebudou muset dělat fyzicky náročnou práci. Ty jsou dnes zkrátka preferovány," uzavřel Toman.