Akademický rok na Vysoké škole polytechnické v Jihlavě (VŠPJ) ještě nezačal, většina studentů však má již jasno, kde bude bydlet. Koleje v Brtnické ulici jsou zcela zaplněny, takže pokud nikdo ubytování neodřekne, mají zájemci o bydlení na kolejích smůlu. „Na koleji v Brtnické ulici máme k dispozici 112 lůžek. Osmdesát procent ubytovaných tvoří studenti prvních ročníků," uvedla Hana Pospíchalová z kanceláře rektora VŠPJ.
Ubytování na kolejích se však dostane jen malé části studentů, kteří bydlení v Jihlavě potřebují. Nárok na ubytovací stipendium mělo loni 995 studentů ze zhruba tří tisíc, kteří na vysoké škole studovali.
Kapacita kolejí tak zdaleka nestačí a vedení školy musí rozhodnout, koho ubytuje a koho ne. „Hlavním kritériem při rozhodování o uspokojení žádosti o ubytování na kolejích je dojezdová vzdálenost. Dále se zohledňují nejrůznější sociální důvody, například i tělesné postižení," řekla Pospíchalová.
Studenti, na které se nedostaly koleje, si však rozhodně nemusí zoufat. Přímo na stránkách VŠPJ mohou nalézt seznam privátů a dalších ubytovacích zařízení. „Myslím, že studenti v Jihlavě mají dostatek ubytovacích možností, ale u nich je rozhodující cena. Často objedou několik míst a rozhodnou se, co je pro ně nejvýhodnější," sdělila Jana Dubová z ubytovny v jihlavské Kosovské ulici.
Mladí lidé se ani nemusí bát, že by se jim bydlení na privátě prodražilo, neboť ceny bývají srovnatelné s ubytováním na kolejích. Zvláště studenti vyšších ročníků ubytování mimo koleje upřednostňují. „Mají tam větší soukromí. Bydlí, s kým chtějí bydlet, a často mají také blíže do školy než z kolejí," nastínila Hana Pospíchalová některé z důvodů, proč starší studující láká více bydlení v soukromých bytech.
Studenti, kteří se rozhodnou pro bydlení na privátech, rozhodně nepřijdou o ubytovací stipendium. Na částku asi 600 korun mají nárok posluchači VŠPJ, kteří pocházejí z jiného než jihlavského okresu, a nezáleží na tom, zda bydlí na privátě anebo na kolejích.
Kromě klasických privátů v rukou soukromníků mají studenti VŠPJ možnost bydlet také například na ubytovně v Kosovské ulici.
Ubytovna jim nabízí větší luxus než na kolejích. Dvoulůžkové pokoje jsou vybavené ledničkou, televizí, internetem i vlastním sociálním zařízením. „Studenti, které jsme tu měli, nyní skončili se studiem. Teď máme volné dva pokoje," uvedla Jana Dubová ze zmíněné ubytovny.
Podle jejích zkušeností se posluchači vysoké školy na ubytovnu obvykle přihlásí v druhé půlce září. To mají totiž za sebou seznamovací kurzy, a tak se rozhodnou pro společné ubytování. „Většina studentů tu zůstává celou dobu svého studia, někteří si seženou v Jihlavě brigádu, a tak je tu máme i přes prázdniny," vylíčila Dubová.
Na ubytovně mají zatím se studenty dobré zkušenosti, neboť ti, kteří tam doposud byli, nedělali potíže a respektovali řád ubytovacího zařízení. I z reakcí samotných studentů vyplynulo, že i jim se bydlení na ubytovně zamlouvalo.
BLANKA FIŠAROVÁ