Tradiční přehlídka se letos uskuteční už poosmatřicáté a v sobotu 23. března ji budou opět hostit refektáře hotelu Gustav Mahler v jihlavské Křížové ulici. Pro veřejnost bude výstava přístupná od 10 do 16 hodin.

Jihlavská výstava se letos poprvé stane součástí prestižního okruhu modelářských soutěží, která nese název CMK liga. V metropoli Vysočiny se uskuteční druhé kolo z celkových šesti. „Zařazení naší soutěžní výstavy do modelářské CMK ligy může přivést na přehlídku O Štít města Jihlavy další modeláře a dále posílit její postavení mezi domácími modelářskými výstavami. CMK ligu objíždí určitý okruh modelářů, kteří jinak na výstavy nejezdí," poznamenal za jihlavské organizátory Petr Šourek.

Druhou novinku nenajdou návštěvníci výstavy v prostorách hotelu, ale na nedalekém Masarykově náměstí. „Jedním z lákadel letošního ročníku bude vystavení repliky druhoválečné stíhačky Supermarine Spitfire ve skutečné velikosti. Majitelé této repliky z řad Czech Spitfire Clubu ji představí na náměstí před poštou," prozradil Šourek.

Jinak bude mít oblíbená modelářská výstava podobu, kterou jí organizátoři dali před čtyřmi roky. „Tehdy jsme začali výstavu pořádat na komerční bázi. V prostorách výstaviště jsou tak přítomni prodejci modelů a modelářského zboží, nechybí burza všeho, co modeláři pro své hobby potřebují," poukázal na důležitou součást přehlídky Šourek, organizátor výstavy a současně jednatel renomovaného Klubu plastikových modelářů Jihlava.

Pořadatelé očekávají, že v sobotu týden před Velikonocemi přijede do Jihlavy vystavovat sto až sto padesát nadšenců, kteří se stavbou plastikových modelů zabývají. Chybět nebudou ani nejlepší čeští modeláři. „Poprvé bude v Jihlavě probíhat specializovaný modelářský workshop, kde se zájemci mohou dozvědět něco nového z oboru od špičkového modeláře Tomáše Hrdličky z České Třebové," potvrdil Šourek.

Počet přihlášek ještě není konečný. „Přihlášky stále ještě přijímáme, ze zkušeností víme, že se většina soutěžících přihlašuje až poslední týden," zmínil organizátor.

Pokud se v odhadu počtu soutěžících modelářů pořadatelé nespletou, mělo by být k vidění 300 až 350 modelů. „Osobně se nejvíc těším na letadla v měřítku 1:72, neboť se jimi sám zabývám. A obdivuji dioramata," přiznal Šourek.

Vystaveny budou také modely letadel, bojové techniky, lodí i figurky.

Celkem se bude soutěžit ve 29 kategoriích seniorů a dětí. „Dále se vyhlašuje dvanáct speciálních ocenění a hlasováním návštěvníků budou oceněni modeláři Cenou diváků," dodal k rozsahu výstavy Šourek.

Součástí 38. ročníku výstavy plastikových modelů O Štít města Jihlavy bude oblíbený doprovodný program. Organizátoři připravují například besedu s veteránem z II. světové války Emilem Bočkem nebo přednášku předsedy Czech Spitfire Clubu Jihlava Zdeňka Sadeckého na téma vznik repliky Spitfire 1:1.