Je jím železniční zastávka Včelnička ve stejnojmenné obci, která se nachází na polovině úzkokolejné trati Jindřichův Hradec – Obrataň.
Vlastníkem a zároveň provozovatelem této zastávky jsou Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD). Starostka Včelničky Milena Hronová si spolupráci s touto společností pochvaluje.

„Jsme rádi, že tu úzkokolejku máme, protože ji místní lidé mohou využívat i o sobotách a nedělích, na rozdíl od autobusu, který o víkendech nejezdí. Navíc Jindřichohradecké místní dráhy se o ni pěkně starají," řekla starostka.

Nádraží ve Včelničce slouží hlavně pro přepravu osob. V minulosti tu ale také vozily nákladní vlaky uhlí a suroviny pro výrobu skla v tamní sklárně.

Jistou „raritou" je i fakt, že v tomto malém nádraží žije již téměř 60 let Jiřina Kukačková, která se o něj prý neustále stará. „Paní Kukačková prodávala v místní prodejně potravin a také vydávala na dráze lístky. Dá se říct, že je to taková duše Včelničky, protože když někdo chce vědět, co se tu kdy stalo, tak jde za ní," uvedla Hronová s tím, že právě pobyt paní Kukačkové dodává jejich nádraží nádech nostalgie a pocit tepla domova.

V současnosti jsou celá trať a nádraží ve Včelničce vnímány jako turistické atrakce. Důvodem může být také to, že tu v letních měsících projíždí parní vlak s plnými vagóny cestujících, kteří si nádraží a jeho okolí se zájmem prohlížejí a fotografují. Svého nádraží si považují ale i tamní obyvatelé, například proto, že jeho fotografie zdobí dokonce i obecní webové stránky.

Motivovat a chválit

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží České republiky prezentuje dobré příklady péče o prostředí železničních stanic a zastávek.  Jejím smyslem je zlepšit stav nádraží a to tak, že se snaží motivovat obce a další vlastnické instituce k nesení odpovědnosti za svěřené majetky.

Prostřednictvím soutěže se rovněž dostává pochvaly  lidem, kteří na konkrétních místech odvádí dobrou práci. Pro finalisty může veřejnost hlasovat na webu soutěže až do 11. listopadu. Slavnostní vyhlášení vítěze se pak uskuteční 12. prosince v budově Senátu ČR.

Aneta Slavíková