Možná proto půl roku před senátními volbami známe jen dvě jména jeho nastávajících soupeřů. Svého favorita ohlásili komunisté a zelení.

Jak uvedl předseda okresního výboru KSČM Ladislav Nováček, barvy této strany bude hájit čtyřicetitelý Radek Nejezchleb z Kunžaku. Pracuje jako revizor Českých drah, mj. směny začíná i na stanici Počátky-Žirovnice a je členem dopravního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje. Jako koníček dělá fotbalového rozhodčího.

Za Stranu zelených bude kandidovat Stanislav Kovář z Českých Budějovic, který byl lídrem zelených v Jihočeském kraji ve sněmovních volbách. „Pan Milan Štěch je samozřejmě známá osoba, ale věříme tomu, že náš kandidát má i proti němu šanci," tvrdí krajská místopředsedkyně zelených Hana Konvalinková.

ANO 2011 zatím žádné jméno neoznámilo, ale podle slov krajského předsedy tohoto hnutí Josefa Kotta hodlá stavět svého kandidáta. Mezi podporovateli ANO je veden i humpolecký pivovarník Stanislav Bernard, který minulé volby v obvodu, tehdy za ODS, ve druhém kole se Štěchem prohrál 40 ku 60 procentům .

Jasno není ani v TOP 09. „Zatím to není uzavřená záležitost a zcela nemůžeme vyloučit ani podporu kandidáta jiného subjektu," uvedl minulý týden předseda okresní TOP 09 Luboš Rudišar.

„Určitě najdeme vlastního kandidáta, který by byl vhodný pro naše voliče. Jedno jméno se objevilo, ale ještě se na něm musí shodnout víc orgánů," sdělil okresní předseda KDU-ČSL Miroslav Houška.

Podobně hovoří i Tomáš Dufek, předseda ODS na Pelhřimovsku. „Máme zájem postavit vlastního kandidáta, o jménech se jedná, více jasno bude 23. dubna po schůzce se senátorem Milošem Vystrčilem, který má jako místopředseda ODS senátní kampaň na starosti," avizoval.

„O celé věci zatím není rozhodnuto, budeme ji zřejmě řešit až po eurovolbách," reagoval na dotaz poslanec Úsvitu za Vysočinu Martin Lank.

Štěch: Ano, jako předseda mám více úkolů, ale můžu i uplatnit větší vliv

Jasným favoritem letošních senátních voleb na Pelhřimovsku je opět Milan Štěch, který zde zvítězil už třikrát a je jedním ze tří senátorů, kteří v horní komoře parlamentu působí od jeho vzniku.

Čím si vysvětlujete, že vás Pelhřimovsko a část Jindřichohradecka tak dlouhodobě volí, i když je Pelhřimovsko z Vysočiny nejpravicovější okres a třeba radnice dvou největších měst tu ovládá ODS?
Snažil jsem se vždy – i nyní – k práci v Senátu přistupovat z pozice a pohledu občanů mého senátního obvodu. Sám žiji v malé obci na rozhraní okresů Jindřichův Hradec a České Budějovice, takže vím, co lidi tíží a co potřebují řešit. Vzešel jsem ze skromného prostředí a vše jsem si v životě musel prosadit a obhájit sám. Věřím, že to mí voliči vědí. Také si myslím, že prostředí, ve kterém pracuji, mě nezměnilo.

Jaká jsou klíčová témata a projekty na Pelhřimovsku, kterými byste se v případě znovuzvolení v Senátu chtěl zabývat?
Určitě je to dokončení obchvatů obcí na státní silnici I/34 mezi Jindřichovým Hradcem a Pelhřimovem i dokončení obchvatu Pelhřimova. Dál udržení vzdělávacích zařízení, tedy základních a středních škol, a v obcích, kde je dost dětí, i podpora modernizace či rozšíření mateřských škol. Chtěl bych nadále podporovat investiční aktivity, aby byla větší nabídka lépe ohodnocené práce. A určitě mezi moje priority nadále patří zkvalitnění a rozšíření sítě domovů s pečovatelskou službou a domovů důchodců.

Jste už čtyři roky navíc předsedou Senátu, takže máte víc úkolů a povinností, a navíc nemáte přímo v obvodu trvalé bydliště. Neberete obojí jako handicap proti „řadovým" senátorům a nemáte teď na Pelhřimovsko a Jindřichohradecko méně času a energie?
Funkce předsedy Senátu samozřejmě přináší řadu úkolů a povinností, ale dává i více možností uplatnit svůj vliv. Do této funkce jsem mohl být zvolen díky důvěře a hlasům voličů z Pelhřimovska a Jindřichohradecka, kterých si velice vážím, a proto se maximálně snažím, abych v každé pozici, kterou jsem v Senátu vykonával, byl obvodu co nejvíce prospěšný. Zvolení předsedou je myslím i odrazem mojí dlouhodobé práce a výsledkem pomoci, kterou mi poskytují lidé v mém obvodě, se kterými spolupracuji a od kterých přebírám zkušenosti.

Finalisté voleb
1996: Milan Štěch (ČSSD) 52,41, Jan Litomiský (ODS) 47,59 %
2002: Milan Štěch (ČSSD) 60,16 Jan Litomiský (ODS) 39,83 %
2008: Milan Štěch (ČSSD) 60,26 Stanislav Bernard (za ODS) 39,7%

Jan Mazanec, Zuzana Rodová