Spící i příliš akční. Tak se v úterý projevovali nově zvolení jihlavští zastupitelé. Někteří totiž na ustavujícím zastupitelstvu hlasovali v některých bodech zřejmě vícekrát, někteří naopak vůbec. Počty totiž nevycházely. Nový primátor a radní ale byli zvoleni.

Chaos odstartovaly návrhy na to, zda se bude primátor volit tajně či veřejně. Zastupitelstvem totiž neprošel ani jeden návrh, a nastala tak patová situace. Krátce po začátku zasedání se proto musela vyhlásit přestávka. Po ní, tedy až na druhý pokus, došlo ke shodě a primátor se nakonec volil veřejně.

Podle očekávání se jím stal třiašedesátiletý sociální demokrat Rudolf Chloupek. Ten působil dosud na jihlavské radnici jako náměstek primátora. Jak Chloupek krátce po svém zvolení řekl, šlo pouze o počáteční zmatek v hlasování. Podle něj je koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Forum Jihlava pevná. „Celé hlasování se dostalo tam, kam vůbec nemělo. Pokud bylo navrženo veřejné hlasování, tak se o něm mělo hlasovat, pokud by neprošlo, tak by bylo automaticky tajné. A obráceně, jestliže bylo navrženo tajné hlasování a neprošlo, tak se mělo automaticky hlasovat veřejně. My jsme hlasovali o obou alternativách a neprošla ani jedna, proto vlastně nastal zmatek, který bylo potřeba vyřešit," vyjádřil se nový primátor.

Pro Chloupka nakonec veřejně hlasovalo 21 zastupitelů z 35 přítomných. Zastupitelstvo má celkem 37 míst. Ještě předtím ale na funkci primátora navrhl lídr opozičního hnutí ANO Radek Popelka překvapivě Jaromíra Kalinu z KDU-ČSL. „Jsem polichocen, ale podepsal jsem koaliční smlouvu, takže odmítám," reagoval Kalina na návrh.

Zmatky prý čekal

Náměstky primátora byli podle očekávání zvoleni Vratislav Výborný z ČSSD, občanský demokrat Jaroslav Vymazal, který město vedl minulá dvě funkční období, a lidovec Jaromír Kalina. Čtvrtým náměstkem se stal Milan Kolář z Fora Jihlava.

Ani volba radních se neobešla bez zmatků. Z výsledků vyplývalo, že někteří zastupitelé museli hlasovat buď pro i proti, nebo vůbec. Na tento fakt upozorňovali zastupitelé z ANO. „Hlasuje zde více lidí, než je přítomných," namítl Popelka.

Podle Chloupka se však lehké zmatky daly očekávat. „Zejména tehdy, když je tolik nových zastupitelů. Všechny procedury neznají a snaží se uplatnit svůj hlas hned napoprvé. To, že došlo ke špatnému hlasování, se dá přičíst i tomu, že nebylo použito hlasovací zařízení," reagoval Chloupek. Ustavující schůze se totiž konala mimořádně ve velké gotické síni, kde se běžně zastupitelstvo k jednání neschází.

Novou jedenáctičlennou radu města nakonec doplnili další dva sociální demokraté, a to Martin Hyský a Jana Nováková Hotařová. Za ODS byli do rady zvoleni také dva zástupci Vítězslav Schrek a David Beke. O poslední místa v radě se podělili zbývající dva koaliční partneři. Radním se tak stal i lidovec Josef Kodet a Karolína Koubová za Forum Jihlava. V sedmatřicetičlenném zastupitelstvu má koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Forum Jihlava jedenadvacet hlasů. Podporu jí slíbila také TOP 09, která má v zastupitelstvu dva členy.

Hnutí ANO, které ve volbách v Jihlavě zvítězilo, skončilo se svými osmi zastupiteli v opozici společně s komunisty. Ti v zastupitelstvu obsadili šest křesel.