Minimálně jednou během každé noci se v ulicích Pozďatína a Vladislavi objevuje automobil s hlídkou Bezpečnosti Horácko. S jejich službami zatím panuje spokojenost, agentura si krom nalezených a zajištěných injekčních stříkaček u vladislavské vlakové zastávky připsala další úspěch.

„Našli jsme dámskou kabelku s peněženkou, která ležela na okraji městyse ve směru na Brno. Zřejmě ji tam odhodil pachatel, který se, jak jsme se dozvěděli od policie, vloupal do hostince v Koněšíně a pokusil se vniknout i do budovy obecního úřadu," řekl majitel bezpečnostní agentury Rostislav Veselý.

Jeho nabízených služeb využívají od pondělí také v Rudíkově. „Po pouhých třech dnech spolupráce jsme samozřejmě stále ještě v očekávání. Na větší hodnocení je zatím brzy, vše ukáže až čas," podotkla tamní starostka Jana Nožičková.

Už v prvních dnech nočního dohledu se první výsledky dostavily. „Mám od nich pravidelná hlášení. Například nás upozornili na nezajištěnou bránu nebo jsme si od nich nechali prověřit firmu, která občanům nabídla formou letáčků výkup železa. Zkušenost je tak zatím pozitivní," dodala Nožičková.

O spolupráci s horáckými strážníky rozhodovali včera večer zastupitelé v Trnavě. Už před tím byl smlouvě na dobu neurčitou a měsíčních nákladech ve výši pěti tisíc korun nakloněn starosta Břetislav Česnek. „Částka není přemrštěná a už jen povědomí o tom, že tady někdo v noci nepravidelně alespoň jednou dohlédne na pořádek, může mít pozitivní efekt," řekl Česnek.

Podle Česneka se tak může zabránit nešvarům, které se v Trnavě v minulosti objevovaly. „Docházelo třeba k odcizování nafty ze zemědělských vozidel. Samozřejmě máme taky několik obecních budov, které by bylo dobré kontrolovat. Podmínkou je ale souhlas zastupitelstva," připomněl Česnek.

Dalšímu rozšíření rajónu se Veselý nebrání, nechce však postupovat ukvapeně. „Rádi bychom získali důvěru i v dalších obcích Horácka, rozhodně nechci na nikoho tlačit. Momentálně mám pět zaměstnanců a dvě auta. Pokud by se nám v budoucnu podařilo obsáhnout celý mikroregion, což je přes třicet obcí, museli bychom přijmout tři nové lidi a pořídit další auto," dodal Veselý.

Jeho agentura mohla působit i v Náměšti nad Oslavou, jak ale potvrdil starosta Vladimír Měrka, radní dali z osmi nabídek přednost společnosti Trebi. „Dosavadní spolupráce byla úspěšná a rozhodli jsme se v ní pokračovat," dodal.