V noci na středu zasypal sjezdovku na Šacberku technický sníh. Sněhová děla tam spustili tradičně jako první na Jihlavsku. Na Vysočině se v noci na středu začalo zasněžovat také na Harusově kopci v Novém Městě na Moravě a na Křemešníku na Pelhřimovsku.

„Podmínky byly v noci na středu tak dobré, že jsme začali vyrábět technický sníh. Ve středu ráno na svahu leželo přes tisíc metrů krychlových sněhu. Snad budeme pokračovat i v noci na čtvrtek," sdělil včera správce lyžařského areálu na Šacberku Pavel Havlíček. Kdy se bude se zasněžování pokračovat, se uvidí dle aktuální situace.

„Podle aktuálního výhledu má přijít obleva. Doufáme, že nám toho moc neroztaje. Sníh bude na hromadách. Zatím se nedá říct, kdy budeme pokračovat nebo kdy zahájíme sezonu, uvidí se samozřejmě dle vývoje počasí," doplnil Havlíček s tím, že na Šacberku se většinou s výrobou technického sněhu začíná na konci listopadu nebo na začátku prosince. Loni to bylo o prvním prosincovém víkendu, první lyžaři si svah sjeli už 13. prosince.

V Lukách nad Jihlavou v noci na středu nezasněžovali. „Jsme ale pořád v pohotovosti. Jakmile to půjde, spouštíme motory. Snad to vyjde v noci na čtvrtek, kdy má ještě teplota spadnout hodně dolů. S výrobou technického sněhu jsme ve středu začali na sjezdovce na Křemešníku u Pelhřimova," sdělila včera provozovatelka ski areálů v Lukách a na Křemešníku Magda Vaňková.

Sněhová děla se včera odpoledne poprvé rozjela na sjezdovce na Čeřínku. Tam však chtěli před zahájením sezony hlavně vyzkoušet techniku a s výrobou technického sněhu do zásoby zatím počkají.

„Zasněžovací techniku necháme v provozu i přes noc. Musíme vše vyladit tak, abychom pak na poslední chvíli nemuseli řešit poruchy a další nepříjemnosti," uvedl správce areálu na Čeřínku Miroslav Navrátil .

Na sjezdovkách v Mrákotíně a v Brtnici aktuálně dokončují poslední práce před zahájením nové sezony. „Letos jsme modernizovali vlek tak, aby byl bezporuchový a více vyhovoval lyžařům začátečníkům nebo těm méně zkušeným. Zajistili jsme si i dostatek vody pro výrobu technického sněhu, abychom se pak tentokrát vyhnuli problémům s nedostatkem vody," přiblížil novinky starosta Brtnice Stanislav Jirků.

ZUZANA MUSILOVÁ