To vše je podle informací Deníku spojeno s jediným kočičím útulkem na Vysočině, ve Skrýšově u Polné na Jihlavsku. Jeho provozovatelem je Taťána Homolková, která dům s útulkem vlastní a také v něm s rodinou bydlí.
„S útulkem jsem začala spolupracovat začátkem loňského roku. Byla jsem ráda, že je na Vysočině útulek, který se snaží pomáhat kočkám. O to větší zklamání přišlo, když jsem zjistila, že je to podvod," uvedla žena z Havlíčkobrodska, která si nepřála být jmenována kvůli obavě z možné odvety.
Žena tvrdí, že útulku dlouhou dobu přispívala finančními dary. „To jsem ještě nevěděla, že mi Taťána Homolková lže. V té době se vybíralo na zdravotní ošetření a péči pro několik koček současně. Podle transparentního účtu se například vybralo na jednu kočku více než třicet tisíc korun. Bohužel na kočky šla jen minimální část těchto peněz a zbytek končil v rodinném rozpočtu," svěřila se žena.
Obdobné to údajně bylo také s osudem dalšího zvířete. „Vloni na jaře se vybíraly peníze na kocoura Heřmana, které měly sloužit pro jeho léčbu v Rakousku. Tehdy se vybralo více než sto tisíc korun od různých dárců, ale kocour nikdy na žádné operaci nebyl," konstatovala žena z Vysočiny, která si rovněž nepřeje být jmenována.
Zřizovatelem útulku bylo do konce minulého roku občanské sdružení Dobré ruce ze Zlína, které rovněž provozuje kočičí útulek. Po prosincové valné hromadě se však skrýšovský útulek vydal vlastní cestou. Provozovatelem je stále Taťána Homolková, útulek ale od Nového roku zaštítila firma Bolena Tex z Prahy. Ta se zabývá prodejem látek a galanterií. Podle majitelky firmy Eleny Jarešové je toto zastoupení dočasné, dokud si útulek nevyřídí vlastní registraci spolku.
„Taťána Homolková byla v zoufalé situaci a poprosila mě, zda bych převzala útulek pod naši firmu. Pro útulek jsme nově zřídili dva bankovní účty, transparentní a běžný. K financím útulku tak mám přístup pouze já," konstatovala Jarešová s tím, že peníze od dárců jsou použity výhradě na provoz útulku.
„Vždy když Homolková potřebuje zaplatit nějaké faktury, například za potravu pro kočky nebo veterinární péči, mě požádá a já to vyřídím," vysvětlila Jarešová. Během několika týdnů podle ní půjde útulek zpět pod vedení Homolkové, jakmile bude administrativně vyřízeno zaregistrování nového spolku.
Více než dva roky útulek zaštiťovaly Dobré ruce. „Ale situace již nebyla únosná. Důvodem byla nejen vzdálenost obou útulků, ale i špatné mezilidské vztahy, které vyústily v několik osobních konfliktů. Především pak s místopředsedkyní Dobrých rukou Evou Janiškovou," popsala Taťána Homolková.
Na útulek přispěly stovky lidí
Podle zdrojů a dokumentů, jež má Deník k dispozici, však nešlo jen o mezilidské vztahy. Na transparentním účtu útulku přibývají denně řádově stovky až tisíce korun. „Jen za dva dny na podzim loňského roku vybrala Homolková ze skrýšovského účtu více než čtyřicet tisíc korun, a to bez doložení jakýchkoliv dokladů, na co dané peníze šly. Za necelé dva měsíce útulku přispělo několik stovek lidí, kteří dohromady darovali více než sto tisíc korun," popsala Janišková. Sama provozovatelka útulku veškerá obvinění odmítá s tím, že jde o kampaň s cílem zdiskreditovat ji. „Jsou to jen útoky proti mně, nic z toho není pravda," pravila Homolková.
Útulkem se zabývá i policie, ta je však zatím na podrobnosti skoupá. „K případu nebudeme v této fázi prověřování poskytovat žádné informace," sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Majitelka útulku čelí v současné době i exekutorům. Podle centrální evidence exekucí jich má nařízeno hned několik, přičemž ta poslední ve výši deseti tisíc korun je z července minulého roku. Sama Homolková se ke svým finančním exekucím odmítla vyjádřit.
S útulkem byl do minulého roku spojen i člen představenstva Dobrých rukou Stanislav Kadala, jenž má také nařízené exekuce. Ty přesahují částku jednoho milionu korun.„S útulkem na Vysočině již nemám nic společného, stejně tak už nejsem v představenstvu zlínského spolku Dobrých rukou," konstatoval Kadala.
V posledních měsících je situace kolem útulku velmi vyhrocená a lidé, kteří jeho počínání sledují, jsou rozděleni na dva tábory. Jedni stojí za Homolkovou a za útulkem a skálopevně tvrdí, že se nic neděje. Druhý tábor však denně, zejména pak na internetu, poukazuje na hrozivé praktiky v oblasti péče o kočky. Na sociálních sítích je možné zhlédnout desítky fotek a několik videozáznamů, které ukazují, jak je s kočkami v útulku zacházeno.
„Když jsem tam pravidelně jezdila, vždy si mě nejméně dvě kočky vyhlédly a chodily za mnou. Takže na ně nejde zapomenout. Když jsem však do útulku přijela znovu, tak zrovna tyto kočky byly pryč. Bylo mi řečeno, že už jsou v novém domově, nebo si je oblíbila veterinářka, a ta si je nechala," pověděla jedna z pravidelných návštěvnic. Sousedé, kteří žijí v blízkosti útulku, uvedli, že často v obci nacházejí mrtvá těla koček a poukazují také na velký nepořádek v útulku, včetně rozbitého vybavení a rozsypaného krmiva.
Na provoz útulku se již několikrát byla podívat Krajská veterinární správa Vysočiny. Žádné nedostatky však nikdy neshledala. „Vše je v naprostém pořádku," konstatoval ředitel veterinární správy Božek Vejmelka.
Veterinární péči útulku zajišťuje již dlouhou dobu veterinář Zdeněk Pohanka z Polné. V posledních týdnech se ale objevily informace, že kromě něho údajně dojíždějí také dva ukrajinští veterináři. „Manžel je v nemocnici a mně nepřísluší se k celé situaci vyjadřovat. Pokud chcete, můžete se obrátit na veterinářku Olgu Pospíšilovou, která ho v době nepřítomnosti zastupuje," podotkla manželka Pohanky. „Nebudu to nijak komentovat," reagovala Pospíšilová na otázku ohledně dvou ukrajinských veterinářů.