Více než šestnáct milionů korun chce vložit do rekonstrukce průtahu v Zašovicích, současně předpokládá, že peníze na stavbu získá z Regionálního operačního programu Jihovýchod, který přerozděluje evropské dotace. Počítá se se sjednocením šířky vozovky, novým umístěním autobusových zastá- vek a zřízením kanalizačních vpustí. „Práce budou prováděny za úplné uzavírky a realizace bude rozdělena na dvě etapy, aby byl zajištěn příjezd do obce," přiblížila mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová s tím, že práce začnou ještě během letních prázdnin.

Stejně tak se začne v ce- lém úseku opravovat silnice druhé třídy číslo 351 v ulici Hrotovická v Třebíči, tedy od ramp až po konec města. Na řidiče tam budou čekat semafory a kyvadlový provoz. Úplnou uzavírku tam kraj plánuje pouze na několik víkendových dní. „Po celou dobu provádění prací bude zajištěn provizorní příjezd do přilehlých podniků a provozoven," podotkla Svatošová. Ztíženou cestu do svého střediska tak budou mít i třebíčští silničáři. Ti už mají hotovou první etapu opravy průtahu Budišovem, kterou otevřeli ve čtvrtek. Zatímco první část rekonstrukce mohli řidiči objíždět po místních silnicích, před další na ně už budou čekat zákazové značky. „Střed obce se bude objíždět přes Hodov, Rohy a Kundelov. Pracovat začneme v pondělí (tedy dnes pozn. red.), za plné uzavírky potom asi od čtvrtka do konce prázdnin. Měli bychom to stihnout v období, kdy sem nemusí zajíždět autobus se školáky," upřesnil vedoucí krajských silničářů v Třebíči Miroslav Černý. Do práce se tam už pustili pracovníci městyse. „Vyměníme staré obruby za nové. Dáme je i tam, kde zatím chodníky nejsou, abychom na jejich realizaci byli v budoucnu připraveni a nemuseli pak přitom zasahovat do nové silnici," vysvětlil budišovský starosta Petr Piňos.

Opravy v Náměšti se komplikují

Pokračuje také kompletní rekonstrukce na druhé etapě opravy silnice mezi Dobrou Vodou a Jemnicí u Slavíkovic. Ředitelství silnic a dálnic mezitím dál pracuje na několika úsecích, které propojují západ a východ Třebíčska. Nová vozovka se začne v nejbližší době budovat v už uzavřeném úseku mezi Veverkou a Červenou Hospodou. Opravit se již podařilo ulici Pražskou v Třebíči, následovat bude ulice Sportovní. Harmonogram prací by měl v brzké době zveřejnit již vybraný dodavatel.

Jen tyto tři investice ŘSD přesáhnou 90 milionů korun. Nový průtah Kralic nad Oslavou vyjde na 29 milionů, dalších přibližně 36 milionů spolykají práce v Náměšti. Stavební stroje tam ale zastavila první komplikace. „Zatím jsme neobdrželi od investora kanalizace vyhovující zkoušky a náš dodavatel tak nebude z tohoto důvodu moci zahájit své práce na vozovce podle původního plánu. Pracuje se tak na zárubní zdi, kde to neomezuje pokládka kanalizace," popsala aktuální situaci ředitelka regionálního Ředitelství silnic a dálnic pro Vysočinu Marie Tesařová. Původně daný termín otevření náměšťského průtahu, tedy 1. listopad, však ohrožen nejspíš není. Mezi Třebíčí a Náměští nad Oslavou také nadále platí omezení na dvou mostech. U bývalé cihelny si řidiči postojí na semaforech, staví se tam totiž zcela nové přemostění Klapovského potoka. Další zdržení na ně čeká před Náměští, kde se pracuje na povrchu mostu vedoucího nad železniční tratí.